Egipatski arheolozi tvrde da su pronašli izgubljeni zlatni grad zakopan u pijesku 3400 godina

Riječ je o najvećem drevnom gradu koji je ikada otkriven u Egiptu; ima četvrti, ulice i sigurnosni sustav

An archaeologist brushes a newly-discovered mummy laid inside a sarcophagus, part of a collection found in burial chambers dating to the Ptolemaic era (323-30 BC) at the necropolis of Tuna el-Gebel in Egypt's southern Minya province, about 340 kilometres south of the capital Cairo, on February 2, 2019. - Egypt's Antiquities Minister said on February 2 that a joint mission from the ministry and Minya University's Archaeological Studies Research Centre found upon a collection of Ptolemaic burial chambers engraved in rock and filled with a large number of mummies of different sizes and genders. The minister added that the newly discovered tombs may be a familial grave for a family from the elite middle class. (Photo by MOHAMED EL-SHAHED / AFP)
FOTO: AFP

Arheolozi su objavili da su otkrili 3400 godina star izgubljeni zlatni grad, poznat kao Aten koji je sagradio Tutankamonov djed, a koji je stoljećima zakopan ispod pijeska. To je najznačajnije otkriće otkako je nađena raskošna grobnica dječaka-faraona otkrivena prije gotovo jednog stoljeća. Drevni faraonski grad sagradio je kralj Amenhotep III koji je vladao oko 1390. godine prije Krista, a kasnije ga je koristio kralj Tutankamon.

Naselje, otkriveno u današnjem južnome gradu Luxoru, najveći je drevni grad koji je ikada otkriven u Egiptu, a ima četvrti, ulice i sigurnosni sustav. Iskapanja su otkrila pekarnice, radionice i grobove životinja i ljudi, uz nakit, lonce i blatne opeke s pečatima faraona Amenhotepa III. Grad je bio okružen visokim cik-cak zidom sa samo jednim ulazom da bi mogli kontrolirati ulaz i izlaz tog zatvorenog područja što je funkcioniralo kao sigurnosni sustav.

Tražili su Tutankamonovu grobnicu i slučajno pronašli ovo nalazište

Tim arheologa pod vodstvom dr. Zahi Hawassa, isprva je krenuo pronaći Tutankamonovu grobnicu, gdje je mladi kralj mumificiran i gdje je primio statusne obrede, ali nabasali su na nešto puno veće. Iskapanja su počela u rujnu 2020. godine i za samo nekoliko tjedana našli su formacije od opeke od blata, navodi se u izjavi.

“Mnoge strane misije tražile su ovaj drevni grad ali ga nisu našle. Arheolozi su sada otkrili dobro očuvani grad sa zidovima i prostorijama ispunjenima alatima koji se koriste u svakodnevnom životu, zajedno uz prstenje, skarabeje, posude od keramike u boji i opeke od blata s faraonovim pečatom” podijelio je Luxor Times na Facebooku.

Bogata nalazišta oko Luxora

Luxor je poznat po najstarijim nalazištima, zajedno sa domom Doline kraljeva. U Luxoru su otkrivene brojne mumije i masivne građevine. Betsy Brian, profesorica egiptologije s John Hopkinsa kazala je da je ovo najznačajnije arheološko otkriće nakon grobnice Tutankamona.

“Otkriće izgubljenog grada ne samo da će nam pružiti rijedak uvid u život starih Egipćana kada je Carstvo bilo najbogatije već će nam pomoći da rasvijetlimo jednu od najvećih misterija u povijesti, zašto su se Ehnaton i Nefertiti preselili u Amarnu, napustivši Tebu koja je 150 godina bila glavni grad.” Kralj je napustio glavni grad, svoje ime i svoju religiju i sagradio grad Akhetaten gdje je vladao zajedno sa suprugom Nefertiti, piše National Geographic.