Eksperiment otkriva je li bolje biti suh ili mokar tijekom grmljavinske oluje

Udari groma mogu isporučiti struju jaču od 200 kiloampera

FOTO: Goran Kovačić/PIXSELL

Ako vas je strah udara groma kada se zateknete u oluji, pokisnite, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Scientific Reports. Kad ste mokri, šanse za preživljavanje udara groma, rastu do 90 posto.

Tim njemačkih znanstvenika Tehnološkog sveučilišta u Ilmenau došao je do ovog zaključka provodeći eksperiment na umjetnim ljudskim glavama koje su zapalili snažnim električnim udarima i izmjerili rezultate.

Umjetne glave natopljene vodom pretrpjele su znatno manja oštećenja, a unutrašnjost je bila manje izložena električnoj struji, kažu znanstvenici, a prenosi Science Alert.

Udar od 200 kiloampera

Rezultati upućuju na to da bi vam ako pokisnete tijekom grmljavinske oluje to moglo povećati šanse kod udara groma i spasiti život, iako je, naravno, najsigurnije da u vrijeme oluje uopće niste vani.

S udarima groma se ne treba šaliti jer mogu isporučiti struju jaču od 200 kiloampera, što je puno jače od snage potrebne da ubije čovjeka.

Bolja zaštita

Već je nekoliko studija sugeriralo da voda može smanjiti učinak udara groma. Koža mokra od kiše mogla bi smanjiti trenutnu izloženost tijela i pružiti bolju zaštitu nego suha koža, a i studije su pokazale da mokre životinje češće preživljavaju udare groma od suhih.

Dosadašnje studije nisu ispitivale mokru ljudsku kožu ni to kako površinska vlaga može promijeniti način na koji munja putuje preko gole ljudske glave. Rezultati ove studije su zapanjujući, kažu znanstvenici.

Površinski bljesak

Niz elektroda mjerilo je struje koje teku kroz i preko površine glava napravljenih od materijala sličnih ljudskom tkivu. Pokazalo se da je mokra glava imala je manje ozbiljnih ozljeda nego suha.

Kada munja pogodi osobu, ta osoba može iskusiti nešto što se zove površinski bljesak. Površinski bljesak je put pražnjenja na površini kože uzrokovan visokom razlikom napona između ulazne i izlazne točke struje kroz tijelo. Većina struje munje putuje uz bljesak, a vrlo malo ulazi u tijelo.

Provodi se manje energije

Rezultati sugeriraju da se bljesak događa bez obzira na to je li glava mokra ili suha. Ali, energija koja je ušla u moždanu šupljinu mokre glave bila je za 32.5 posto niža nego kod suhe.

To bi moglo povećati šanse za preživljavanje od 70 do 90 posto, stoga ako se zateknete u oluji, bez dostupnog solidnog zaklona, pustite da vas kiša smoči.