Eskalirala je priča o poznatoj blogerici koja je terorizirala taksista; otpratilo ju je 10.000 ljudi, pisci pozivaju na bojkot

U manje od 24 sata izgubila je oko 10 tisuća pratitelja

14.03.2017., Zagreb - U Vinyl baru predstavljen roman Svitanja u Jeninu, palestinske knjizevnice Susan Abulhawe. Alis Maric.
Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: Zarko Basic/PIXSELL

Blogerica Alis Marić jučer je zgrozila Hrvatsku pričom o susretu s taksistom koji je od nje na početku vožnje tražio da stavi masku. Marić je to odbila, a masku nije stavila ni kada joj je taksist objasnio da ima oca starog 80 godina. „A ja kažem: Ne vidim poveznicu između mene i vašeg oca. Ako se tako panično bojite onda stanite da izađem van i nastavim s drugim taksijem“, prepričala je na Facebooku, gdje je posebno istaknula to kako je taksistu glas drhtao tijekom razgovora.

Njezin sumanuti istup brzo se proširio društvenim mrežama, a Marić se ubrzo susrela s bijesnim ljudima koji su žestoko osudili njeno teroriziranje taksista. Uskoro se pokazalo kako epizoda iz taksija nije jedini primjer problematičnog ponašanja gospođe Marić. Na društvenim mrežama već neko vrijeme promovira antivakserske stavove i znanstveno neutemeljene tvrdnje o pandemiji koronavirusa, kao i najobičnije teorije zavjere.

Ubrzano gubi pratitelje

Marić je brzo osjetila posljedice skandala koji je izazvala. Njezin izuzetno popularan blog Čitaj knjigu, koji je jučer pratilo gotovo 569 tisuća ljudi, do danas ujutro izgubio je više od 10 tisuća pratitelja na Facebooku. Iako taj blog uglavnom nije koristila za promoviranje problematičnih ideja, na stranici Čitaj knjigu razvila se žestoka rasprava o njezinu istupu i stavovima. Kako pišu neki posjetitelji, negativni komentari vrlo brzo nestaju pa je očito u tijeku pokušaj saniranja štete.

 

 

U međuvremenu su postupak Alis Marić osudili neki poznati književnici i ljudi iz izdavaštva. Jedan od najznačajnijih književnih urednika u Hrvatskoj Kruno Lokotar tako je pozvao na bojkot stranice Čitaj knjigu: „…sugeriram onima koji drže i do knjige i zdravlja i razuma, ako su zalajkali Čitaj knjigu, da je otkače. To što unižava knjigu svojim objavama je naravno problem, ali širi, i nije povod ovom apelu. Ali to što širi antimaskerstvo i ugrožava druge potpada sada i pod zakonske osnove. Neovisno o prekasno donesenom zakonu, svi možemo biti dijelom Države razuma, kada naša već to nije“, piše Lokotar.

Književnici pozivaju na bojkot stranice Čitaj knjigu

Književnik Damir Karakaš kratko je poručio „Alis Marić blokirana“, dok je bloger i pisac Jan Bolić spomenuo da je prijateljstvo s Alis Marić zbog njezinih stavova o maskama i drugim mjerama zaštite od korone okončao još ljetos, te poručio da smo „svi mi kao društvo dužni brinuti jedni o drugima, a u ovoj situaciji tako da poštujemo one mjere koje mogu smanjiti zarazu.“

Pisac Andrija Škare pozvao je da se Alis Marić prijavi Facebooku: „…s obzirom na to da su njezine objave postale baš opasne i poremećene (posve sam svjestan težine ove riječi) apeliram na vas da je prijavite Facebooku pa da joj zatvori profil i onemogući propagandu zla“, napisao je.

Urednica i spisateljica Alida Bremer zapitala se nije li postupak Alis Marić kažnjiv: „Zar ovo nije kažnjivo? Nesretni čovjek ju moli da stavi masku, kaže joj da ima starog oca doma, a ona neće – i on, jer mu sigurno novac treba, a i zato što je sigurno neki jako fin i pristojan čovjek, on ju ne izbaci iz auta naglavačke.

I onda ta žena, koja inače profesionalno propagira čitanje, a istodobno vjeruje u ljude-guštere i u pamet Donalda Trumpa, te naravno i u QAnona, čime čini nevjerojatnu antireklamu jadnom čitanju i jadnim knjigama, koje joj dospiju pod radar, e onda ona to još napiše na svom profilu, jer to je kao neko junačko djelo“, komentirala je.