Europsko-japanska sonda poslala svoje prve slike Merkura

Pokraj prvog planeta do Sunca sonda će preletjeti još pet puta prije nego što dovoljno uspori da uđe u orbitu Merkura

FOTO: Europska svemirska agencija - ESA

Svemirska sonda BepiColombo poslala je prve slike Merkura koje je usnimila dok je preletjela pokraj najbližeg planeta Suncu. Sonda je dio zajedničke misije Europske i Japanske svemirske agencije s konačnim ciljem ulaska u orbitu Merkura 2025.

Prelet u noći s petka na subotu bio je prvi od ukupno šest preleta Merkura koje će letjelica napraviti do ulaska u orbitu. Svrha preleta je iskoristiti gravitaciju planeta kako bi se sonda usporila i tek će nakon petog preleta dovoljno usporiti za ulazak u orbitu.

U ovom prvom se BepiColombo Merkuru približila na manje od 200 kilometara, a crno-bijele slike niske rezolucije usnimila je s udaljenosti od 2418 kilometara s jednom od kamera za nadzor, prenosi Guardian.

‘Savršen prelet’

Iz Europske svemirske agencije (ESA) poručili su da slika pokazuje sjevernu hemisferu Merkura i karakteristične kratere na površini planeta, uključujući i 166 kilometara širok krater Lermontov.

“Prelet letjelice je bio savršen i nevjerojatno je da napokon možemo vidjeti planet koji je konačno odredište sonde”, rekla je Elsa Montagnon voditeljica misije.

Nakon što uđe u orbitu Merkura sonda će s dva satelita proučavati sve aspekte planeta, od jezgre do površine, magnetskog polja i egzosfere, kako bi “bolje razumijeli postanak i evoluciju planeta koji se nalazi blizu zvijezde”, poručili su iz ESA-e.

Istražiti će jezgru

Merkur je, osim Zemlje, jedini stjenoviti planet u našem solarnom sustavu s magnetskim poljem, kojeg stvara tekuća jezgra. Znanstvenici smatraju da se zbog veličine jezgra već trebala ohladiti i stvrdnuti, kao što se dogodilo s jezgrom Marsa. Iz ESA-e sumnjaju da je na to možda utjecao sadržaj Merkurove jezgre i to je jedna od stvari koje će BepiColombo istražiti s većom preciznošću nego što je dosad bilo moguće.

Zajednička misija Europske i Japanske agencije je lansirana 2018. i sonda je jednom preletjela kraj Zemlje i dvaput pokraj Venere na svom putu prema Merkuru.

Ime je dobila po talijanskom znanstveniku Giuseppeu “Bepi” Colombu, koji je pomogao razviti manevar usporavanja letjelica koristeći gravitaciju planeta. Taj manevar je prvi put koristila letjelica američke agencije NASA-e Mariner 10 na putu prema Merkuru 1974.