Farmeri križaju pasmine krava kako bi dobili goveda otpornija na visoke temperature

Dobivaju krave kraće dlake i aktivnijih žlijezda znojnica koje bolje podnose vrućine

FOTO: University of Florida

Farmeri diljem svijeta uzgajaju krave koje imaju mutacije gena koje ih čine otpornijima na visoke temperature, što je prednost koja bi mogla biti ključna kako globalne temperature rastu. Mutacijom, koja se naziva “slick gen”, dobivaju se goveda kraće dlake i aktivnijih žlijezda znojnica.

“U dijelovima svijeta u kojima je već bilo vruće, a toplinski stres bio je tek povremeni problem, s klimatskim promjenama ekstremna vrućina postaje sve ozbiljniji problem”, kazao je Peter Hansen, znanstvenik sa Sveučilišta Florida koji proučava “slick” mutacije za Nexus Media News.

Utjecaj klimatskih promjena

Krave koje su izložene toplinskom stresu proizvode manje mlijeka, osjetljivije su na bolesti, a uslijed svega bilježi se i veća stopa uginuća teladi.

U studiji iz 2015. godine, stručnjaci su procijenili da su učinci klimatskih promjena na mliječne krave u Americi doveli do godišnjeg gubitka od 670 milijuna dolara u proizvodnji mlijeka, a očekuje se da će ta brojka porasti na 2.2 milijarde do kraja stoljeća.

Uginule stotine krava

Reuters je javio da je u srpnju, najtoplijem mjesecu ikada zabilježenom, od velike vrućine i vlage, u Iowi uginulo na stotine krava. “Krave jednostavno počinju padati i tu ne možete ništa učiniti”, kazao je američki farmer za Reuters.

Da bi rashladili pregrijane krave, farmeri se obično oslanjaju na ventilatore, špricalice s vodom, hladnu vodu za piće i hladovinu. Ali farmer Rafael Lopez-Lopez iz Puerto Rica godinama je uzgajao “slick” gen kako bi spriječio pregrijavanje krava. Uspio je dobiti pasminu koja daje više mlijeka po laktaciji i učinkovito se razmnožava, piše Nexus Media News.

Suradnja sa znanstvenicima

Na malome ranču u Britanskoj Kolumbiji, u Kanadi, bračni par Nicklas posljednje tri godine surađuje sa znanstvenicima kako bi uzgojili krave s potrebnim genom, piše CBC News.

Gen se prirodno pojavljuje u najmanje šest pasmina goveda u svijetu. Obitelj Nicklas križala je pasmine senepol i crveni angus, a telad se otelila prošloga proljeća. Nicklasi su primijetili jasne razlike kod hibridnih krava – u usporedbi s drugima ustaju ranije i jedu više tijekom vrućina.

Bolje podnose visoke temperature

John Church, istraživač goveda na Sveučilištu Thompson Rivers u Kanadi, kaže da su na ovoj farmi dobili pasminu koja može izdržati 10 stupnjeva celzijusa više temperature, više od pasmine bos indicus ili indijskog goveda koje je poznato po otpornosti na vrućine.

“Vjerujemo da smo uspjeli stvoriti životinju otporniju na klimu i koja je sposobna podnijeti neke od klimatskih ekstrema”, rekao je Church za CBS News.