Fenomenalna inicijativa: Klinci s učiteljima u Španskom, u dvorištu škole, posadili mini šumu s 95 stabala

Posadili su po japanskoj metodi mini šumu; 95 stabala na terenu od 65 kvadrata

FOTO: Zasadi stablo, ne budi panj/Facebook

Zagrebačka učiteljica Ljiljana Kahlina na Facebooku je objavila jedan dosta divan prizor; fotografiju posađenih 95 sadnica na 65 kvadratnih metara. Zahvalila se učenicima 4. razreda Osnovne Škole Ante Kovačića te udruzi Zasadi stablo, ne budi panj.

“Posebna hvala učenicima 4. razreda Osnovna Škola Ante Kovačića i njihovim roditeljima koji su financijski pomogli realizaciji i tri dana marljivo kopali, sadili, zalijevali, malčirali… Bila je to prava škola za život!”, stoji u objavi. Danas smo se čuli s 26-godišnjom predsjednicom udruge Zasadi stablo, ne budi panj, Matejom Angelinom Kramar, koja nam je objasnila o čemu se radi.

Prva hrvatska mala šuma (izvorno Tiny forest) je posađena. 95 sadnica, 25 različitih vrsta na 65 kvadratnih metara!…

Posted by Ljiljana Kahlina on Wednesday, March 3, 2021

Pilot projekt kojeg će pokušati pretvoriti u nešto veliko

“Gospođa Kahlina nas je nazvala, ispričala svoj plan te iznijela japansku metodu sadnje koju smo mi dugo proučavali. Radi se o metodi pošumljavanja prema japanskom botaničaru Akira Miyawakiju. To znači da se na terenu veličine teniskog igrališta, odnosno na 600 kvadrata, posadi 50 do 100 lokalnih vrsta sadnica, što šumskih, što voćkarica i onda se sve to dalje razvija bez ljudske pripomoći i intervencije”, opisuje nam Kramar.

U sadnji su pomagali učenici 4. razreda Zasadi stablo, ne budi panj/Facebook

Istaknula je prednosti takve sadnje. “Stabla i biljke su tako u simbiozi i pomažu si u rastu. Kod monokulturnih šuma, recimo, bukove, nema bioraznolikosti. A prema ovoj metodologiji šume rastu do deset puta brže i tu je čak 30 puta veća bioraznolikost. To mi je bilo zanimljivo pa sam rekla ‘ajmo isprobati pilot projekt na maloj površini'”, opisuje nam Kramar.

Posađeno je ukupno 95 sadnica Zasadi stablo, ne budi panj

I tako su krenuli. Kroz partnerstvo s Europskom bankom za obnovu i razvoj i sponzore pronašli su financijska sredstva za ovaj projekt, a učenici osnovne škole Ante Kovačić i njihovi roditelji skupili su novac za gnojivo, ogradice i ceduljice kojima su označili stabla i tako je nastala ova mala šuma u dvorištu škole u Španskom. Sve se odvilo u protekla tri dana u sklopu projekta Tjedna kolektivna sadnja u Hrvatskoj.

Javili su im se gradovi koje žele smanjiti emisiju CO2

“Već su nam se javili neki gradovi koji bi uvodili ovu metodu u industrijskim zonama zbog visokih emisija CO2 pa sad razvijamo strategiju da ovaj mali projekt iz Španskog prekopiramo u realnu veličinu i prave, velike projekte”, priča nam Kramar dok se čuje žamor jer smo ju ulovili na sadnji drvoreda u osnovnoj školi Kajzerica. “Tu nas je sad preko 300, klinci pjevaju”, opisuje nam veselo. Osim u Španskom i na Kajzerici, ovaj tjedan sadili su u OŠ Grigor Vitez i OŠ Rapska, a sutra su na redu OŠ Trnjanska, a zatim i Šestine.

Mala šuma u nastanku Zasadi stablo, ne budi panj/Facebook

Inače, 26-godišnja Mateja Angelina Kramar pokrenula je ovu udrugu u kolovozu 2019. godine, a danas broji preko 1000 volontera diljem Hrvatske. Ljubav prema šumama i zaštitom okoliša rodila se odavno budući da se njeni roditelji bave uređivanjem zelenih površina.

Učenici su skupili novac za gnojivo, ogradice i ceduljice za označavanje stabala Zasadi stablo, ne budi panj/Facebook

Kramar nam usput govori još jednu sretnu vijest: od sinoć je sad i u potpunosti predana svom pozivu. Do jučer je, naime, radila u marketingu jedne digitalne agencije. “Sinoć sam dala otkaz, bilo je deset sati navečer. Ovo je moj poziv, biti u skladu s prirodom i mislim da mi je ovo jučer bila najbolja moguća odluka”, opisuje. Svestrana Kramar je i samohrana majka četvero djece; Aurora ima 8, Borna 7, Bruno 5 i Arian 4 godine. “Lakše mi je s njih četvero, nego nekome s dvoje”, smije se Kramar.