Florida planira u prirodu pustiti 750 tisuća genetski modificiranih komaraca

Genetski modificirani komarci testirani su na Kajmanskim otocima, u Panami i u Brazilu

FOTO: screenshot

Lokalne vlasti Florida Keysa konačno su, poslije desetak godina, odobrile plan o puštanju 750 tisuća genetski modificiranih komaraca, unatoč prigovorima mnogih lokalnih stanovnika i koalicije skupina koje zagovaraju zaštitu okoliša, javlja CNN.

Ovaj pilot projekt osmišljen je kako bi se pokušalo ustanoviti može li genetski modificirani komarac biti uspješna alternativa prskanju insekticidima. Vrsta komarca aedes aegypti koja obitava na Floridi prenosi nekoliko smrtonosnih zaraznih bolesti kao ziku, denga groznicu, chikungunyu i žutu groznicu.

Skupi napori suzbijanja napasnika

Početkom 2021.godine komarci će biti pušteni i u Teksasu, kažu iz Oxiteca, britanske firme sa sjedištem u SAD-u koja je razvila genetski modificirane komarce. Unatoč ogromnim naporima, prskanjima iz zraka, kamiona, ruksaka do upotrebe ribe koja jede komarce, napori oko suzbijanja napasnika bili su neučinkoviti i skupi.

Vlasti Floride su se obratile za pomoć tvrtki Oxitec koja je razvila muškog komarca, programiranog da umre prije odrasle dobi, osim ako nije uzgojen u vodi koja je sadržavala antibiotik tetraciklin. Bolesti prenose samo ženke. Potomci komaraca bi tako izumirali pa bi se rast populacije ograničio.

Testiranja u Brazilu i Panami

Genetski modificirani komarci testirani su na Kajmanskim otocima, u Panami i u Brazilu, a firma je izvijestila o velikoj uspješnosti. U gradskom dijelu Brazila broj komarca se smanjio za 95 posto, kažu.

Grupe za zaštitu okoliša brinu da bi širenje genetski modificiranih muških gena u divlju populaciju moglo potencijalno naštetiti i ugroženim vrstama ptica, insekata i sisavaca koji se njima hrane.