Fora studija - ako ste žena: ženski mozgovi u odrasloj su dobi gotovo 4 godine mlađi od muških

Pokazalo se da su mozgovi žena mlađi nego što bi stvarno trebali biti, poručuju autori studije

Pink engraving drawing brain illustration isolated on blue green turquoise background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Još puno prije nego je nastala izreka “muškarci su s Marsa, a žene s Venere,” znanstvenike su zanimale na spolu bazirane razlike u ljudskome razvoju.

Većina ovih istraživanja uglavnom se fokusirala na muškarce i žene čiji se rodni identitet podudara sa spolovima koje imaju pri rođenju i razmatra kako se spolne razlike mogu pojaviti kao razlike u razvoju mozga i tijela kod ljudi, osobitio tijekom procesa starenja kada nastaju bolesti.

Nova studija otkriva da su, kad je u pitanju način na koji mozak sagorijeva energiju, mozgovi odraslih žena skoro 4 godine mlađi od muških mozgova.

Muški mozgovi 2,4 godine stariji od stvarne dobi

Kako mozak stari, normalan je otklon u metabolizmu mozga, mijenja se način na koji mozak sagorijeva energiju. “Metabolizam mozga mijenja se starenjem i tu smo uočili velike razlike između spolova”, kaže neurobiolog Marcus Raichle, u intervjuu The Guardianu. “Pokazalo se da su mozgovi žena mlađi nego što bi stvarno trebali biti.” Gledajući snimke mozga 205 odraslih osoba, od 20 do 82 godine, znanstvenici su proučavali kako se šećer metabolizira u energiju putem različitih dijelova mozga, određujući metaboličku dob mozga.

Algoritam je iz snimki mozga uz dosta dobru sigurnost mogao procijeniti starost muške osobe dok se kod žena mozak pokazivao 3,8 godina mlađi od stvarne dobi žene. U inverznom procesu kada je algoritam treniran da prvo procijeni starost ženske osobe prema snimkama mozga, muške je mozgove procjenjivao za 2,4 godine starije od njihove stvarne dobi.

Kod žena je manji pad kognitivnih sposobnosti

Muški mozak metabolizira šećere na način da se muškarci čine stariji u odnosu na žene i ta se razlika vidi od odrasle dobi i u starosti. Dok se način na koji mozak koristi energiju mijenja tijekom životnog vijeka, istraživanje sugerira da se te promjene kod žena zbivaju postupnije. To što su im mozgovi učinkovito mlađi mogao bi biti razlog zašto žene u kasnijim godinama ne doživljavaju toliki pad kognitivnih sposobnosti.

Za sada, znanstvenici nisu posve sigurni što ova razlika znači. Buduće studije će istražiti kako metabolizam mozga može biti povezan s problemima učenja i gubitkom pamćenja te kako može utjecati na razvoj neurodegenerativnih bolesti tijekom procesa starenja.