Gigantska zvijezda Betelgeuse više nije toliko sjajna. Astronomi misle kako to znači da će u jednom trenu eksplodirati

Zadnji puta se takva neka eksplozija mogla vidjeti na nebu 1604. godine

FOTO: NASA

Gigantska zvijezda Betelgeuse, u sazviježđu Orion, posljednjih mjeseci nije više tako sjajna. Astronomi kažu da je to znak da će zvijezda eksplodirati, no to će se najvjerojatnije dogoditi kada nitko od nas više ne nude, tu možda za 100 tisuća godina, piše CNET. Gubitak sjaja jedne od najsjajnijih zvijezda na nebu, crvene, ogromne zvijezde Betelgeuse, doveo je do spekulacija da će zvijezda uskoro postati supernova, termin koji znači da će eksplodirati.

Ova zvijezda i inače ima vrlo promjenjiv sjaj, ali stručnjaci iz Astronomer’s Telegrama, stranice na kojoj astronomi dijele saznanja, kažu da je zatamnjenje sada drugačije nego što je to bio slučaj u posljednjih 50 godina. Astronomi sa sveučilišta Villanova kažu da se možda događaju dvije stvari. Betelgeuse je promjenjiva zvijezda koja potamni i postane nanovo sjajna. Moguće je da vidimo najprimjetniji gubitak njezinog sjaja u posljednjih pola stoljeća, što je u životu zvijezde tek treptaj oka.

Neke varijabilnosti još ne možemo objasniti

“Zvijezde u kasnijoj fazi života prolaze puno varijabilnosti koje još ne možemo objasniti”, kaže Yvette Cendes s Harvarda. “Vjerojatno je pred njom još na desetke tisuća ili sto tisuća godina”. Moguće je da je zvijezda ostala bez goriva i da se sama urušava, proces za koji se očekuje da će okončati spektakularnom eksplozijom supernove. Zvijezda je stotine svjetlosnih godina daleko od Zemlje pa ne moramo brinuti da bi nas eksplozija zahvatila.

Postoje neke zanimljive teorije da su na život na Zemlji u prošlosti utjecale neke obližnje supernove, ali čak i ako ima razloga za zabrinutost, vidjeli bismo da se puši stotine godina prije nego što bi nas sustigla eksplozija i njezine visokoenergetski rentgenski zrake, a od kojih nas inače štititi magnetsko polje vlastitog sunca i Zemlje. Kada Betelgeuse postane supernova, što većina astronoma misli da je neizbježno, bit će to prava predstava. Zvijezda koja eksplodira bit će vidljiva tijekom dana, a noću bi mogla biti svjetlija od mjeseca.

Ovo se posljednji put dogodilo 1604. godine

Posljednja takva vidljiva eksplozija bila je Keplerova supernova, 1604. godine, što se danju vidjelo puna tri tjedna. Betelgeuse je deset puta bliže Zemlji i ima zapanjujući radijus koji bi obuhvatio ne samo sav naš unutrašnji sunčev sustav nego i Jupiter. Brojni astronomi misle da je tek deset posto šanse da se to dogodi, i kažu da se podaci o dugoj povijesti promjenjivog zatamnjenja i osvjetljavanja zvijezde mogu naći i u australskoj usmenoj tradiciji Aboridžina.

Astrofizičarka Heloise Stavance kaže da uskoro nećemo dobiti drugi mjesec na nebu, barem ne iz smjera Betelgeusea. Čast da bude najbliža supernovi pripada zvijezdi Eta Carinae. Eta Carinae je sustav sa dvije zvijezde, deset puta udaljeniji, koji već desetljećima erumpira vlastitom spektakularnom smrću. To bi mogao biti sljedeći zvjezdani sustav koji će svijetliti danju. Kako god bilo, treba gledati u nebo.