Glavni čovjek Tesle Elon Musk je, čini se, prilično uvjeren da svi živimo u simulaciji

Kaže da je šansa da živimo u pravoj stvarnosti jedan prema milijardu

Elon Musk (C), the co-founder of luxury all-electric US car maker Tesla, speaks at the StartmeupHK Venture Forum in Hong Kong on January 26, 2016. Plunging oil prices will force electric car makers to design futuristic vehicles to entice buyers if the industry is to ride out current challenges, Musk said on January 26.    AFP PHOTO / Philippe Lopez / AFP PHOTO / PHILIPPE LOPEZ
FOTO: AFP

“Šansa da živimo u pravoj stvarnosti je jedan prema milijardu”, rekao je Elon Musk, jučer na Recodeovoj konferenciji Code. To bi značilo da jedan od najutjecajnijih i najmoćnijih osoba u tehnološkoj industriji vjeruje da živimo u simulaciji, prenosi The Verge.

Šef Tesle je suosnivaču Vergea, Joshu Topolskyju, na pitanje o simulaciji rekao: “Imao sam toliko puno razgovora o simulacijama da je to ludo. Svaki moj razgovor se u posljednje vrijeme svodi na diskusiju o proširenoj stvarnosti i simulaciji. Moj brat i ja smo se složili da ćemo barem u jacuzziju zabraniti takve razgovore”.

Musk argumentira da brzina kojom se tehnologija razvija ukazuje na to da ćemo u vrlo kratkom roku razviti potpuno vjernu simulaciju našeg postojanja. Kao primjer daje činjenicu da smo u samo 40 godina napredovali od video igrica poput Ponga do današnjih internet igara s realističnim grafikama i s milijunima simultanih igrača. A trenutno se nalazimo na početku novog vala koji uključuje virtualnu i proširenu stvarnost.

Igrice se neće razlikovati od stvarnosti

“Ako pretpostavimo da ćemo nastaviti s napretkom, nevažno kojom brzinom, igrice se neće razlikovati od stvarnosti”, rekao je Musk te nastavio: “Čak i da ta brzina napretka padne za tisuću od onoga kakva je sada, zamislimo se za 10.000 godina, što je ništa na evolucijskoj ljestvici.”

S obzirom na putanju na kojoj se nalazimo, Musk smatra da je mogućnost da živimo svoje živote u “pravoj realnosti”, jedan prema milijardama.

Civilizacija će prestati postojati

No, to nije nužno loša stvar, smatra. “Ako se civilizacija prestane razvijati to može biti rezultat nekog kobnog događaja koji će izbrisati civilizaciju”, rekao je Musk, nudeći dvije opcije:

“Ili ćemo stvarati simulacije koje se nimalo ne razlikuju od stvarnosti ili će civilizacija prestati postojati”.