Gledajte malo dok hodate, ptičice ovih dana masovno padaju iz gnijezda. Ova je spašena u Zagrebu

Ornitološki Laboratorij daje upute građanima kako postupati ako pronađu ovakvu ptičicu

Sićušna goluždrava ptičica pronađena u Zagrebu
FOTO: Ornitoloski Laboratorij

U Zagrebu je nedavno pronađena jedna sićušna goluždrava ptičica koja je ispala iz gnijezda, a iz Društva za zaštitu, pomoć i proučavanje ptica Ornitološki Laboratorij, upozoravaju da je to u ovo vrijeme godine učestalije nego što bismo pomislili. Na svojoj Facebook stranici objasnili su kako se najčešće radi o goluždravim vrapcima koji ne uspiju naći gnijezdo u stablima koji u ovo proljetno doba imaju gušće lišće.

“Ako nađete potpuno goluždravu pticu, nikako ju ne ostavljajte na zemlji niti pokušavajte staviti u gnijezdo za koje niste sigurni da pripada vrsti koju ste našli. Većinom gnijezda vrabaca stoje ispod krovova i nemoguće je naći ono iz kojeg je ispao goluždravi ptić. Ako ga i vratite, roditelji će ga vjerojatno izbaciti ako nije istog uzrasta i nije njihov”; objasnili su i kako ptić neće preživjeti samostalno, te su zamolili građane, ukoliko pronađu takvu ptičicu, da se jave u Društvo.

Pronađena sićušna goluždrava ptičica Ornitoloski Laboratorij

Spašavaju ptice diljem zemlje

Stručnjaci mogu pomoći u pronalasku pogodnog gnijezda ili će preuzeti brigu o ptici dok ne postane samostalna. “Ptice trebaju pomoć, slobodno nas kontaktirajte i spasite pticu. Svaka pa i najmanja ptica se može othraniti i vratiti u prirodu, ako kontaktirate ljude koji imaju znanja i iskustva u tome.”, napisao je Manuel Jacmenović, ornitolog i predsjednik ovog neprofitnog društva. Inače, Ornitološki Laboratorij spašene ptice smješta na zagrebačkoj Savici, no surađuju s brojnim volonterima iz cijele zemlje. Neprestano od građana dobivaju nove ptice, a trenutno ih skrbe za njih četrdesetak.

Tajnica društva, Petra Jačimović, s mladom spasenom vranom gačac

Gospodin Jacmenović nam kaže kako će uskoro realizirati i suradnju s odjelom za ptice na Veterinarskom fakultetu. “Ornitološki Laboratorij Fakultetu će slati ptice koje su ozlijeđene ili bolesne, dok će na drugu stranu Fakultet nama prepuštati ptice koje su zdrave, no treba ih othraniti dok ne postanu dovoljno samostalne za život u prirodi”, objašnjava nam. “Mi smo veliki entuzijasti i zaljubljenici u ovaj posao, drugačije ne ide. A svaki dan nam donose nove ptice, ranjene, ozlijeđene, izgubljene… Uglavnom se bavimo zaštićenim vrstama ptica jer je za njih najveća opasnost od mogućnosti izumiranja. Zato je svaka spašena ptica važna”, kaže gospodin Jacmenović za Telegram.

Manuel Jacmenović, predsjednik društva, sa spašenom sivom čapljom