Gotovo svi su u prvim naletima covida barem kratko gubili njuh, ali neki ga nisu imali mjesecima. Sad je razjašnjeno zašto

Znanstvenici se nadaju da će osmisliti i metodu brzog vraćanja izgubljenog osjeta

A photo taken and handout on May 21, 2020 by the press office of Florence's Duomo Museum (Opera Duomo Firenze) shows an attendant (L) handing to a visitor a new device that allows to maintain a safe distance between visitors, during testing on the eve of the museum's and Florence's Duomo reopening as the country eases its lockdown aimed at curbing the spread of the COVID-19 infection, caused by the novel coronavirus. - The small device, distributed free of charge at the beginning of a visit and returned at the end to be sanitized, signals with a sound, vibration and light when the minimum allowed distance between visitors is being exceeded. (Photo by Handout / FLORENCE MUSEUM PRESS OFFICE / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / FLORENCE MUSEUM PRESS OFFICE / HANDOUT" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Gubitak njuha kod ljudi s dugotrajnim covidom uzrokovan je imunološkim odgovorom koji utječe na živčane stanice u nazalnom tkivu, otkrili su znanstvenici. Istraživači koji su proveli studiju utvrdili su da je kod pacijenata došlo do pada broja ovih živčanih stanica, piše londonski list The Times.

Studiju, objavljenu u časopisu Science Translational Medicine, vodili su eksperti sa Sveučilišta Duke u SAD-u, a uključili su i kolege sa Sveučilišta Harvard i Kalifornijskog sveučilišta u San Diegu.

Promatrali su uzorak tkiva iz olfaktornog epitela iz nosa gdje se inače nalaze živčane stanice odgovorne za njuh. Analizirali su uzorke prikupljene iz 24 biopsije, uključujući i od devet pacijenata koji pate od dugotrajnog gubitka njuha nakon zaraze koronavirusom koji izaziva bolest covid-19.

Imunološki odgovor oštećuje tkivo

Analize pojedinačnih živčanih stanica otkrile su da su u njih prodrle T-stanice, odnosno bijela krvna zrnca koje koristi imunološki sustav, i to u sklopu njegove protuupalne reakcije.

No, istraživači su otkrili da se imunološki odgovor nastavio čak i kada kod pacijenata u nosu više nije bilo mjerljivih razina koronavirusa.

Također su utvrdili da je kod ovih pacijenata bio smanjen broj živčanih stanica koje pomažu u razaznavanju mirisa, što bi mogla biti posljedica oštećenja nazalnog tkiva uzrokovanog spomenutim imunološkim odgovorom.

Stanice se ipak same popravljaju

Doktor Bradley Goldstein, izvanredni profesor neurobiologije na Dukeu, jedan od autora studije, rekao je da su istraživači ipak bili ohrabreni otkrićem da živčane stanice, kako se čini, zadržavaju određenu sposobnost da se same popravljaju.

Rekao je da bi za osmišljavanje tretmana kojim bi se pospješio njihov popravak i ubrzao povratak njuha bilo dobro saznati koja su sve mjesta u nosu oštećena djelovanjem imunološkog sustava.

“Nadamo se da bi moduliranje abnormalnog imunološkog odgovora ili procesa popravljanja živčanih stanica unutar nosa kod ovih pacijenata moglo pomoći da se barem djelomično vrati osjet mirisa”, dodao je Goldstein.