GPS u lažnoj bjelokosti otkrio ilegalnu trgovačku rutu od tisuću kilometara kojom se šverca bjelokost

Novinar Bryan Christy ukazuje na problem krivolova i ilegalnog tržišta bjelokosti

FOTO: Jackie Lane/Flickr

Bryan Christy, novinar National Geographica prije nekoliko mjeseci napisao je članak o lovu na krivolovce. Uz pomoć reparatora koja profesionalno preparira životinje, Christy je napravio umjetne kljove unutar kojih se nalazio GPS čip zbog čega je mogao pratiti gdje kljove završavaju.

Na to se odlučio kako bi skrenuo pozornost javnosti na to koliku prijetnju rivolovci stvaraju afričkim slonovima. Naime, oko 33 tisuće slonova ubije se godišnje zbog bjelokosti, a zbog toga postoji opasnost da slonovi izumru kroz idućih pedeset godina.

Iako je CITES (Convention on International Trade in Endangered Spcies of Wild Fauna and Flora) još 1989. godine zabranila međunarodno trgovanje s bjelokosti, stvorilo se čitavo ilegalno tržiše koje sve više bilježi rast u Kini.

U dva mjeseca, krivolovci prevalili rutu od tisuću kilometara

Slonovi su ugroženi zbog krivolovaca
Slonovi su ugroženi zbog krivolovaca Olivier DELAERE/Flickr

Christy i reparator George Dante pokušali su s lažnom bjelokosti koja bi mogla prevariti najistaknutije trgovce na ilegalnom tržištu. “Koristili smo kljove koje je Dante izradio kako bi otkrili tko ubija slonove i kojim rutama ilegalnog tržišta se one kreću”, napisao je Christy u članku.

On je u konačnici uspio pratiti kretanje kljova, a za NPR je izjavio da su kljove putovale ilegalnom rutom koja počinje u Nacionalnom parku Garamba u Kongu i završava u Sudanu. Christy je pratio i kako slonovača putuje od države do države te prolazi kroz opasna područja koja on ne može posjetiti.

Lažna bjelokost je putovala gotovo tisuću kilometara u roku manjem od dva mjeseca, otkrio je Christyjev eksperiment, a Christy je za NPR komentirao i kako njegova priča ne ukazuje samo na probleme krivolova nego i velikog ilegalnog tržišta bjelokosti.