Grupa znanstvenika misli da orasi mogu smanjiti šanse karcinoma debelog crijeva

Primijetili su da se kod miševa koji su jeli više oraha manje javlja karcinom debelog crijeva

FOTO: Pexels

Konzumacija oraha može promijeniti crijevne bakterije na način da spriječi nastanak karcinoma debelog crijeva, trećeg najčešćeg karcinoma na svijetu, kažu znanstvenici u časopisu Cancer Prevention Research, a prenosi Science Magazine. Grupa znanstvenika s UConn Health i The Jackson Laboratory for Genomic Medicine, uočila je da se kod miševa koji su jeli 7 do 10,5 posto ukupnog unosa kalorija od oraha manje javlja karcinom debelog crijeva. Učinak je osobito vidljiv kod muških miševa, hranjeni orasima, imali su 2,3 puta manje karcinoma kolona.

Dr. Daniel Rosenberg, profesor s UConn Health kaže da su njihovi rezultati prvi put pokazali da konzumacija oraha smanjuje šanse za razvoj karcinoma debelog crijeva. Studija kaže da se orasi mogu ponašati i kao probiotici pa tako crijeva činiti zdravijima, što zauzvrat pruža zaštitu od karcinoma. Orasi su prepuni važnih hranjivih tvari. Imaju najviše poluzasićenih masnih kiselina od svih orašastih plodova i najviše omega 3 i omega 6 masnih kiselina te visoke vrijednosti E vitamina koji ima antikancerogena svojstva.

S orasima u prehrani muški crijevni mikrobiom postaje sličniji ženskom

Orasi nisu samo zbroj njihovih kemijskih dijelova. Ranije studije su već pokazale da orasi obećavaju u suzbijanju bolesti vezanih za prehranu i način života, uključujući bolesti srca, dijabetes i neurološke poremećaje. Laboratorijski miševi su hranjeni dvama različitim tipovima prehrane. Pokazalo se da kod zapadnjačke prehrane, pojačane s 10,5 posto oraha, orasi imaju najjače djelovanje na smanjenje karcinoma debelog crijeva. Nije posve jasno zašto ali konzumacija oraha gura mikrobiom crijeva prema ekologiji koja crijeva potencijalno štiri od karcinoma.

Neke crijevne bakterije probavljaju vlakna u komponente protuupalnih svojstava koje mogu smanjiti šanse za nastanak tumora. Analiza mikrobioma pokazala je razlike između muškaraca i žena. Dodavanjem oraha u prehranu muški crijevni mikrobiom postao je sličniji ženskom. Dr. Rosenberg kaže da je rano još savjetovati konzumaciju oraha za prevenciju karcinoma, ali su vrlo uzbuđeni oko budućih studija na ljudima. I dodaje kako on sam pokušava jesti orahe svaki dan.