Hakeri napadaju farmaceutske kompanije i znanstvene institucije koje rade na lijeku za koronu

Pretpostvlja se da iza svega stoje iranski hakeri, a iranska vlada odbacuje optužbe da je povezana s njima

Seamless pattern of Coronavirus 2019-nCoV under a microscope. Flat vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Reuters je posljednjih tjedana izvještavao da su hakeri koji imaju veze s Iranom i drugim skupinama pokušali provaliti u Svjetsku zdravstvenu organizaciju, te da su napadači povezani s Vijetnamom usmjerili kinesku vladu u postupanju s koronavirusom.

Velika Britanija i SAD upozorile su ovog tjedna da od država podupirani hakeri napadaju farmaceutske kompanije i znanstvene istraživačke institucije koje rade na liječenju nove bolesti COVID-19.

Meta tvrtka Gilead

U zajedničkoj izjavi nije navedena nijedna napadnuta organizacija, ali dvije su osobe, upoznate s problemom, kazale da je jedna meta tvrtka Gilead koja radi na primjeni lijeka Remdesivir za koji se smatra da možda pomaže oboljelima od koronavirusa.

U travnju je lažni e-mail, namijenjen krađi lozinki, poslan najvišem rukovodstvu Gileada. Ohad Zaidenberg, vodeći izraelski stručnjak za kibernetičku sigurnost, koji prati iranske hakerske aktivnosti, rekao je kako je pokušaj dio nastojanja iranske skupine da kompromitira račune e-pošte osoblja u kompaniji. Još dvojica drugih stručnjaka potvrdila su da su web domene i poslužitelji hostinga, koji su korišteni u pokušaju hakiranja, povezani s Iranom.

Nije poznato je li napad bio uspješan

Iranska misija pri UN odbila je bilo kakvu umiješanost u napade. “Iranska vlada ne sudjeluje u kibernetičkim napadima, cyber aktivnosti kojima se Iran bavi isključivo su obrambene i radi zaštite daljnjih napada na iransku infrastrukturu”, kazala je iranska glasnogovornica.

Glasnogovornik Gileada odbio je komentirati, navodeći da je politika tvrtke da ne raspravljaju o pitanjima cyber sigurnosti. Reuters nije mogao utvrditi da li je napad bio uspješan, u čije ime su hakeri radili i koja im je motivacija.

Iza svega ipak iranski hakeri?

Hakersku infrastrukturu koja se koristila za pokušaj kompromitacije računa e-pošte izvršnog direktora Gileada prethodno je u kibernetičkim napadima koristila skupna osumnjičenih iranskih hakera, poznatih pod imenom “Charming kittens” rekla je Priscilla Moriuchi, direktorica razvoja strateških prijetnji američke tvrtke za cyber sigurnost Recorded Future. Oni su, naime, pregledali web arhive koje je identificirao Reuters.

“Pristup čak samo e-mailu osoblja vrhunske zapadne farmaceutske kompanije mogao bi iranskoj vladi dati prednost u razvoju liječenja i suzbijanju bolesti” kazao je bivši analitičar američke Agencije za nacionalnu sigurnost. Iran je teško pogođen s COVID-19, s najvećim brojem smrtnih slučajeva na Bliskom istoku.

Utrka za razvoj lijeka

Bolest je ubila preko 260 tisuća ljudi širom svijeta što je pokrenulo globalnu utrku za razvoj lijeka, između vlada, privatnih farmaceutskih kompanija i znanstvenika. Na samom čelu utrke je kompanija Gilead koju je nahvalio predsjednik Trump. Američka uprava za hranu i lijekove dala je odobrenje za hitnu upotrebu Gileadovog lijeka Remdesivir na pacijentima s teškim simptomom bolesti.

Dužnosnik jedne europske biotehničke kompanije kazao je da je industrija u “crvenoj pripravnosti” i da se poduzimaju dodatne mjere opreza kako bi se zaštitili od pokušaja krađe istraživanja o COVID-19. Poslove vezane uz ispitivanje cjepiva rade na kompjuterima koji nisu povezani s internetom.