Hitna, čini se, nema pojma što s pacijentima u samoizolaciji. Mamu koja je panično zvala za kćer redom su odbijali

Hitna pomoć navodno je više puta odbila doći, a djevojku su odbili i na Rebru. Primljena je u Klaićevoj

30.07.2015., Pag -  Hitna pomoc na Pagu. 
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Jedna mama u samoizolaciji iz Velike Gorice ispričala je za Jutarnji List kako nije mogla pomoći svojoj kćeri s temperaturom, koja se previjala od bolova, toliko da nije mogla stajati na nogama. Zbog mjera samoizolacije, bolnica u Velikoj Gorici, Rebro i Zarazna bolnica nisu je htjeli primiti, premda nije imala nikakvih simptoma. Problem je bio u tome što je dijete u drugom kontaktu, pa je time i potencijalno rizično. Majka živi sama s djecom, pa kaže da nije bilo jednostavno odvesti kćer u bolnicu.

Njena kćer je na kraju zbrinuta u Dječjoj bolnici Klaićeva, zahvaljujući ravnatelju Goranu Roiću. Tamo su djevojku primili u noći s utorka na srijedu, te ju hitno operirali u uvjetima pojačanih zaštite. No, dolazak do Klaićeve nije bio jednostavan. Iz hitne pomoći su joj rekli da joj ne mogu pomoći, budući da su dobili takve upute, te su ju uputili epidemiologu. Epidemiologinja joj pak nije mogla pomoći jer to nema veze s njezinom strukom, no dala je majci telefonske naputke kako da sama pregleda kćer.

Djevojka se previjala od bolova

Djevojka je imala snažne bolove u desnom dijelu trbuha, pa se odmah posumnjalo na upalu slijepog crijeva, stoga joj je epidemiologinja savjetovala da odmah zove Hitnu pomoć, koja kako kaže, mora doći. Naime, ne postoji zakon koji bi, tvrdi epidemiologinja, onemogućio dolazak Hitne pomoći zbog sumnje u koronavirus. Majka je potom nazvala Hitnu pomoć, priznala da je u samoizolaciji, na što su joj oni rekli da ipak ne mogu doći, te da kćer odvede na Rebro.

Na Rebro je djevojku odveo obiteljski prijatelj, nakon što su i njemu preko telefona iz Hitne pomoći odbili doći. Savjetovali su mu kako da je sigurno preveze automobilom na Rebro, no nakon što je popunio formular u bolnici, iz Rebra su mu rekli: “Odozgo je stigla naredba da vas ne možemo primiti, morate ići u Zaraznu”. Majka je potom nazvala Zaraznu telefonom, koji su joj rekli da se trenutno bave zaraženima, no da simptomi upućuju na potrebu odlaska na kirurgiju, pa joj savjetuju da odvede kćer u Klaićevu, gdje je na koncu zbrinjavaju. I obiteljski prijatelj je u tom trenutku zaključio da nema smisla više čekati, pa je odveo djevojku u Klaićevu.

Ravnateljica Hitne: ‘Ne vjerujem vam!’

Kako je ispričao Roić, ovo im nije bio prvi slučaj u kojem su sumnjali na koronavirus, a pregledom djevojke je zaista utvrđeno da mora na hitni operativni zahvat. “Puno nam je pomogao taj epidemiološki podatak, zahvaljujući njemu smo poduzeli sve preventivne mjere i s osobljem i u operacijskoj dvorani. Djevojku smo tretirali kao da je zaražena koronavirusom, iako je nalaz idući dan pokazao da je negativna. Jako je lijepo i odgovorno od mame, koja je unatoč tome što joj je dijete bilo loše i u bolovima, uspjela organizirati da je u bolnicu doveze obiteljski prijatelj, a ne ona sama. Tako nas je sve zaštitila”, rekao je Roić za Jutarnji List.

O cijelom slučaju, kontaktirana je i ravnateljica Hitne službe Maja Grba-Bujević. “To vam ne vjerujem! Može zvati tko kako hoće i tvrditi što hoće. Tri sata dnevno gubim na rekla-kazala. Tek kad prijavite, provjerit ćemo audiozapis. Ako je to točno, bit će kažnjeni. Ako nije, vi ćete se nama ispričati”, rekla je novinarki. Na pitanje postoje li konkretne propisane mjere za djelatnike Hitne pomoći, odnosno, postoji li zaista uputa da ne voze pacijente kod kojih se sumnja na koronavirus, ravnateljica je rekla: “Takvih uputa nema”.

Ministar o slučaju

Slučaj je jutros komentirao i ministar Beroš. “Djevojčica je operirana zbog operacije crvuljka, i uredno se oporavlja. Moram pohvaliti ponašanje njezine majke koja je bila vrlo odgovorna“, kazao je Beroš, dodavši da će slučaj još istražiti.

“Mi i dalje šaljemo upute primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Formiramo punktove na kojima ćemo uzimati brisove. Potrebno je da i primarni liječnici sagledaju svoju ulogu, i da se svi stavimo na raspolaganje građanstvu koje je u najvećoj ugrozi”, rekao je.