Hoćemo li se, kad prođe pandemija, ponovno početi rukovati?

Neki stručnjaci smatraju da bismo nakon covida možda ipak trebali razmotriti druge načine pozdravljanja

Shaking hands business vector illustration with abstract rays, symbol of success deal, happy partnership, greeting shake, casual handshaking agreement flat sign design isolated on green background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Jeste li se već počeli rukovati? Odluka o tome hoćete li to učiniti, nakon više od godine socijalnog distanciranja tijekom pandemije koronavirusa, može biti veliki korak. Stručnjaci kažu da postoje stvari koje možete učiniti da bi rukovanje bilo sigurnije, piše YPR.

“Ako se namjeravate rukovati, pobrinite se da ponesete sredstvo za dezinfekciju ruku, savjetuje Keri Althof, profesorica epidemiologije s John Hopkinsa. Ona kaže da je rukovanje sigurnije ako nastavimo s praksom pranja ruku i nedodirivanja lica.

Sada kada je sve više cijepljenih, je li rukovanje dobra ideja?

Fauci: ‘Nikada se više ne bi trebali rukovati’

U travnju 2020. godine dr. Anthony Fauci, ravnatelj američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, poručio je “Nemojte se rukovati, i da budem posve iskren, mislim da se nikada više ne bi trebali rukovati.”

Ruke su pune klica koje skupljamo posvuda, od kvaka, ručke u tramvaju do pritiska tipke na dizalu. Ako stavimo covid na stranu, nošenje maski, socijalno distanciranje i nerukovanje prošle zime spriječilo je da mnogi od nas dobiju gripu ili prehladu.

Treba li razmotriti druge načine pozdravljanja?

“Kada razgovaramo o rukovanju u okruženju u kojem se miješate s puno ljudi, a ne znate njihov status cijepljenja, treba biti oprezan”, poručuje Althof dodajući da i sama ima troje djece ispod 12 godina koja još ne mogu biti cijepljena.

“Ljudi su navikli ne rukovati se posljednjih godinu dana i počinju uviđati da to nije jedini način da se pozdrave”, misli John Michael sa Sveučilišta Loyola. Rukovanje nas prati već dugo. Kameni reljef iz 9. stoljeća prije naše ere pokazuje asirskog kralja u rukovanju s babilonskim.

Ipak, nakon covida možda treba razmotriti i druge načine pozdravljanja.