Hormonska terapija za karcinom prostate povećava rizik od depresije

Novo istraživanje utvrdilo je cijeli niz popratnih pojava hormonske terapije

FOTO: Harsha K R/Flickr

Hormonska terapija za karcinom prostate povećava rizik depresije, kažu nove analize. Hormonska terapija ili terapija koja deprivira androgen je široko raširen način koji se koristi u liječenju karcinoma prostate, smanjuje razine testosterona i drugih muških hormona pa tako ograničava širenje stanica karcinoma.

Od 1992. do 2006. znanstvenici su proučavali 78.552 pacijenata sa karcinomom prostate starijih od 65 godina od kojih je oko 35.000 primalo hormonsku terapiju.

U usporedbi sa onima koji su liječeni drugim vrstama terapije, kod muškaraca koji su primali terapiju koja deprivira androgen, 23 posto češće je dijagnosticirana depresija, a 29 posto je imalo veći rizik da će trebati bolničko liječenje depresije.

Što je tretman duži, to je rizik od depresije veći

DSC_0007
Učinak terapije ne smije se zanemariti Charles Williams/Flickr

Što je dulji hormonski tretman to je rizik veći: tretman hormonima u trajanju do 6 mjeseci povećava rizik 12 posto, od 7 do 11 mjeseci za 26 posto, a uzimanje hormonske terapije dulje od godine dana diže rizik za 37 posto.

Jedan od autora studije, dr. Paul L. Nguyen iz Brigham and Women’s Hospital iz Massachusettsa kaže da je istraživanje utvrdilo cijeli niz popratnih pojava hormonske terapije. Ipak, nekim pacijentima, osobito onima koji imaju ozbiljniji oblik bolesti, može spasiti život i vrijedi je provoditi.