Hrvatska bi ove godine mogla postaviti novi rekord po broju instaliranih solarnih elektrana. Uštede su neupitne

Zelenom tranzicijom je smanjenje ugljičnog otiska zagarantirano

FOTO: Hrvoje Jelavić/PIXSELL

Vodeća tvrtka u segmentu solarnih elektrana u Hrvatskoj, Energia Naturalis, u protekloj je godini ugovorila više od 1000 solarnih elektrana. Postavljene solarne elektrane smanjile su ekološki otisak za oko 2000 tona C02, što je ekvivalent sadnji 180.000 stabala.

Odlukom o prelasku na čistu i obnovljivu energiju dosadašnji i budući kupci tako ne ulažu samo u sebe, već i u budućnost te održivost života u Hrvatskoj i na cijelom planetu Zemlji.

U prvih pet mjeseci ove godine u Hrvatskoj je samo na HEP-ovu mrežu priključeno nešto više od 2250 solarnih elektrana, doznajemo iz HEP-a. Usporedbe radi, tijekom cijele prošle godine bilo je upogonjeno njih gotovo 3000.

Stoga je neminovno zaključiti da koračamo dobrim putem prema zelenoj tranziciji te da ćemo, ako ovako nastavimo, ove godine postaviti nove rekorde.

Isplativost je neupitna

Neki od vodećih benefita solarne energije svakako su neovisnost o fosilnim gorivima stranih zemalja, smanjenje ugljičnog otiska i očuvanje okoliša, no ne smije se izostaviti ni dugoročna isplativost i visoka razina uštede za sve potrošače električne energije – od obiteljskih kućanstava pa do velikih korporacija.

Kako bismo se sami uvjerili u prednosti solarne elektrane, isprobali smo kalkulator koji je napravila Energia Naturalis. Idealan je alat za provjeru isplativosti i količine uštede u slučaju postavljanja solarne elektrane u vlastiti dom.

Za primjere smo uzeli tri prosječne mjesečne potrošnje kolega iz redakcije – mjesečni račun za struju kolegice koja s partnerom živi nedaleko Osijeka, kolegice koja ima četveročlanu obitelj s kojom živi u Jastrebarskom te kolegice koja u Zagorju sa svojom obitelji, osim kuće, ima i poljoprivredno gospodarstvo.

Konkretni primjeri uštede

Kolegica koja živi u selu nedaleko Osijeka sa svojim partnerom, na struju mjesečno troši oko 55 eura. Iznosu računa pridonosi to što im televizor uvijek radi kao i većina kućne rasvjete, a perilice za suđe i garderobu koriste minimalno jednom do dva puta tjedno. Tu su još i hladnjak, električni bojler te računalo.

Godišnja prosječna potrošnja tako im iznosi oko 660 eura. Instalacijom solarne elektrane snage tri kilovata na svoj dom godišnje bi uštedjela oko 511 eura. Time bi ujedno smanjila ugljični otisak za 1138,50 kilograma CO2 godišnje, što je jednako kao da ste posadili 82 stabla.

Smanjenje ugljičnog otiska

Kolegica iz Jastrebarskog s mužem i dvije kćeri mjesečno za struju izdvaja oko 70 eura. Ima električni bojler za toplu vodu, klima uređaj, zamrzivač i hladnjak, a često rade i perilice za veš i posuđe te sušilica. Godišnja potrošnja tako joj iznosi oko 840 eura.

Kada bi njezina obitelj instalirala solarnu elektranu snage 3,6 kilovata, godišnje bi uštedjela oko 613 eura. Proizvedeni ugljični otisak godišnje bi smanjila za 1366,50 kilograma CO2, što je ekvivalent 98 posađenih stabala.

Ušteda preko 1200 eura

Kolegica iz Zagorja i njena obitelj koja ondje uz kuću ima i poljoprivredno gospodarstvo, mjesečno za struju izdvaja oko 15o eura. U kućanstvu su im gotovo svi uređaji spojeni na struju – od električnog bojlera, preko perilica, zamrzivača i hladnjaka, pa sve do klime i dodatnih uređaja koji su im potrebni za obavljanje poslova u poljoprivredi.

Godišnja potrošnja tako im iznosi oko 1800 eura. Kada bi instalirali solarnu elektranu snage 7,4 kilovata, godišnje bi uštedjeli oko 1261 euro. Proizvedeni ugljični otisak time bi godišnje smanjili za 2802 kilograma CO2, što je ekvivalent 201 posađenom stablu.

Izračunajte potencijalnu uštedu

Potrošnja električne energije u svakom kućanstvu ovisi o brojnim parametrima, a ponajviše o korištenju različitih kućanskih uređaja. Poput hladnjaka, zamrzivača i bojlera, štednih ili klasičnih žarulja te o količini vremena tijekom kojeg se boravi u kući.

U obzir valja uzeti i način grijanja i hlađenja kuće – koristi li se peć na drva, plinsko grijanje ili eventualno grijalica na struju. Koliko često radi klima uređaj, televizija ili bojler te koji su energetski razredi svih kućanskih uređaja u kućanstvu. Dobro je znano da stariji uređaji troše više energije nego oni mlađih godišta.

Stoga su ovi izračuni informativne naravi te se ne mogu generalizirati na opću populaciju. Ako vas zanima koliko biste vi konkretno uštedjeli uz solarnu elektranu, upišite tražene podatke u kalkulator te ćete tako dobiti sve potrebne informacije i detaljan izračun.

Učinkovitost ovisi i o kvaliteti

Prije instalacije solara, važno je na umu imati da na količinu proizvedene električne energije iz Sunca ne utječu samo geografska širina i vremenski uvjeti, već je važna i učinkovitost rada, odnosno vrsta opreme koja se koristi pri ugradnji solarne elektrane.

Primjerice, tvrtka Energia Naturalis koristi isključivo Tier 1 solarnu opremu – najsigurnije i najkvalitetnije brendove solarnih panela prikladnih za kućanstva i tvrtke.

Tier 1 proizvođači solarnih panela su velike i financijski stabilne tvrtke s dobrim kreditnim rejtingom. To znači da je šansa da takva tvrtka bankrotira puno manja te će biti u stanju isporučivati proizvode, zamjenske dijelove i podržavati jamstvo za svoje proizvode.

Solarni paneli proizvođača Tier 1 ujedno su dugotrajniji i učinkovitiji u generiranju električne energije, a imaju i dugotrajne garancije koje klijentima pružaju dodatnu sigurnost i povjerenje.

Garancija je 25 godina

Stručnjaci tvrtke Energia Naturalis stoje kupcu na raspolaganju tijekom cijelog procesa postavljanja, a i nakon puštanja same elektrane u pogon. Nude i model ključ u ruke, stoga zainteresirani klijenti ne moraju ni o čemu brinuti već sve mogu prepustiti stručnjacima.

Količina panela ovisi o potrebama kupca, to jest potrošnji kućanstva, ali i o veličini krova te o broju sunčanih dana na području na kojem živite. Garancija na pojedine dijelove elektrane iznosi 25 godina, no, i nakon toga one mogu nastaviti s radom, ali će energiju proizvoditi u manjem obujmu.

U razdobljima kada nema sunčanih sati, solarni paneli i dalje proizvode određenu količinu struje, ali mnogo manje. Kada se krov renovira ili mijenja, paneli se mogu skloniti i kasnije opet montirati. Produktivnost i efikasnost solara ne ovisi ni o njihovoj čistoći, a otporni su i osigurani za slučaj tuče.

Napredak na europskoj razini

Okretanje obnovljivim izvorima energije potiču i brojni novi zakoni i legislative, pa je tako većina europskih zemalja uključena u strategiju Europske unije za solarnu energiju.

Prema navedenom dokumentu plan je do 2025. godine udvostručiti količinu električne energije dobivene solarnim elektranama u zemljama članicama.

Da smo na dobrom putu pokazuje i godišnje izvješće SolarPower Europea. Prema podacima, EU je samo tijekom prošle godine instalirala solarne elektrane koje proizvode više od 41 gigavata energije, što je za 47 posto više u odnosu na 2021. godinu.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Energia Naturalis.