Hrvatski studenti napravili su super stvar; spojili su hrvatskog i njemačkog znanstvenika da pričaju o koronavirusu

Organizatori studentskog natjecanja STEM Games objavili su video intervju s Wolgangom Bockom i Ivanom Đikićem

FOTO: screenshot/stem games/youtube

Organizatori studentskog međunarodnog natjecanja STEM Games, mahom hrvatski studenti, napravili su fora stvar; spojili su cijenjene znanstvenike, Wolganga Bocka iz Njemačke i Ivana Đikića iz Hrvatske, kako bi odgovarali na pitanja o koronavirusu.

Kako kažu iz organizacije tog natjecanja u znanju, sportu i esportu, STEM Games, koji u svibnju slavi treći rođendan, neće se održati, ali to ne znači da ne mogu doprinijeti u informiranju javnosti o pandemiji.

Odgovori iz prve ruke

“Unatoč otkazivanju natjecanja ove godine, organizacija STEM Gamesa i dalje radi kako bi studentima, znanstvenicima i široj javnosti približila aktualne probleme današnjice. Jedna od glavnih tema naše svakodnevnice je ovih dana upravo borba s koronavirusom, a širenje krivih informacija i neutemeljena panika su u ovoj situaciji neizbježni”, poručuju te nadalje objašnjavaju:

“Kako bi spriječili takvo ponašanje, organizacija STEM Gamesa odlučila je doći do kvalitetnih odgovora od stručnjaka koji imaju iskustva iz prve ruke u razvoju situacije s koronavirusom. U raspravi su svoja iskustva, razmišljanja i komentare podijelila dva cijenjena znanstvenika koja se direktno suočavaju s nekim od problema vezanih uz pojavu koronavirusa: Ivan Đikić, ovogodišnji ambasador STEM Gamesa i Wolfgang Bock u ulozi mentora matematičke arene”, pišu.

Utjecaj temperature, razvoj cjepiva…

Bock i Đikić u video intervjuu, kojeg je vodio predavač na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu Vladimir Šimović, tako otkrivaju što nas čeka u borbi protiv koronavirusa, komentiraju dosadašnja otkrića, različite pristupe u borbi protiv pandemije, utjecaj temperature na širenje zaraze, sezonsku pojavu koronavirusa, razvoj cjepiva i još mnogo toga. Transkript intervjua možete pročitati ovdje.

Organizatori/studenti, ponudili su i male biografije svojih gostiju kroz koje objašnjavaju zašto su baš njih pozvali da odgovaraju na pitanja o koronavirusu: Ivan Đikić je profesor biokemije na Goethe sveučilištu u Frankfurtu. Trenutno unutar istraživačke grupe na Buchmann institutu za molekularne znanosti istražuje utjecaj koronavirusa na replikaciju u ljudskim stanicama, urođeni imunitet te blokiranje replikacije virusa u tijelu.

Wolfgang Bock je profesor matematike i inženjerstva na Tehničkom sveučilištu u Kaiserslauternu. Trenutno se skupa s epidemiolozima bavi modeliranjem širenja COVID-19 unutar MOCOS (Modeling Corona Spread) grupe uz pomoć stohastičkih i kompleksnih sustava.