I ovogodišnji rujan bio je rekordno topao. Cijenjeni klimatolog: 'Apsolutno zapanjujuće ludo'

Porušeni su svi povijesni rekordi, a trend visokih temperatura nastavio se i u listopadu

OURENSE, SPAIN - AUGUST 9: A woman uses a hand fan as protection from the sun during a heatwave in Ourense, northern Spain on August 9, 2023. Temperatures in Spain will reach high levels with the third heat wave of the summer in Spain that brings African air mass and fire risk. Brais Lorenzo / Anadolu Agency (Photo by Brais Lorenzo / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Temperature u rujnu diljem svijeta su bile najviše zabilježene u povijesti. Raniji rekordi su srušeni, a razlika je velika, upozoravaju u klimatskoj službi EU.

Prošli mjesec bio je za 0,93 stupnja Celzijusa topliji od rujanskih temperatura u razdoblju od 1991. do 2020. godine. Također, mjesec iza nas bio je za 0,5 stupnjeva topliji od prethodnog rekorda zabilježenog 2020. godine.

Stručnjaci smatraju da je uzrok tome stalna emisija plinova koji zagrijavaju Zemlju, ali i prirodni fenomen El Niño. Neki od znanstvenika navode da su ih podaci o razlikama u temperaturi šokirali i navode da je 2023. na putu da bude najtoplija godina zabilježena u povijesti, piše BBC.

Ljeto na najvišim temperaturama

Rujanske temperature nastavak su najtoplijeg ljeta koje je zabilježeno na sjevernoj hemisferi. Podaci Službe za klimatske promjene Copernicus pokazuju da je rujan imao najveći skok u temperaturama u odnosu na dugoročni prosjek prema podacima koji datiraju iz 1940. godine.

“Ovaj je mjesec, po mom profesionalnom mišljenju kao klimatskog znanstvenika, bio apsolutno zapanjujuće lud mjesec”, napisao je istraživač Zeke Hausfather na platformi X.

‘Temperature oborile rekorde’

Nadmašiti dugoročni prosjek za gotovo stupanj je dovoljno loše, no tu su i još veće razlike u nekim dijelovima svijeta. U Europi je, na primjer, razmjer zagrijavanja bio izvanredno visok i nadmašio je dugoročni prosjek za 2,51 stupnja.

“Temperature zabilježene u rujnu su, nakon najtoplijeg ljeta, oborile sve rekorde”, rekla je zamjenica direktora Službe za klimatske promjene Copernicus Samantha Burgess.

Jedna važna mjera koju promatraju klimatolozi je razlika između trenutnih temperatura i onih koje su bile prije nego se raširila uporaba fosilnih goriva.

Zabilježena najveća razlika

Prošli mjesec bio je za oko 1,75 stupnja Celzijusa topliji od temperature iz takozvanog predindustrijskog razdoblja. To je najveća temperatura ikada zabilježena u rujnu.

Politički čelnici na sastanku u Parizu 2015. složili su se da će pokušati zadržati rast globalnih temperatura ispod 1,5 stupnjeva u ovom stoljeću. Brojka za rujan nije prekršila taj dogovor jer se pariški cilj odnosi na desetljeća, a ne na mjesece, ali je bez sumnje zabrinjavajuća.

Godina 2023. mogla bi ostati ispod dogovorenih 1,5 stupnja, no u Copernicusu upozoravaju da bi mogla biti najtoplija godina ikad zabilježena. Godina je već sad pretekla dosad najtopliju 2016. za 0,05 stupnjeva.

Vrućine ostale i u listopadu

Ekstremne vrućine nastavile su se i u listopadu. Oboreni su mjesečni rekordi na mnogim lokacijama, poput Španjolske. Globalne temperature mogle bi porasti čak i više od normale jer meteorološki fenomen El Niño tek treba dosegnuti svoj vrhunac.

Tijekom El Niña topla voda dolazi na površinu u istočnom Pacifiku oslobađajući dodatnu količinu topline u atmosferu. I to je jedan od razloga porasta globalnih temperatura, uz plinove koji nastaju izgaranjem fosilnih goriva oslobađajući stakleničke plinove koji zagrijavaju planet.

Stručnjaci smatraju da svi ovi podaci stvaraju novi pritisak na političare koji bi trebali krenuti u akciju. U planu je novi klimatski samit COP28 krajem studenoga. “Dva su mjeseca do sastanka, a hitan poziv na akciju nije nikad bio veći”, rekla je Burgess.