Nekad je nužno odabrati stranu

Ide polako, ali stvari se ipak pomiču; brdski gorila i kit perajar više nisu toliko strašno ugroženi

Objavljena je nova lista ugroženih životinja, ove dvije vrste prebačene su nižu kategoriju

FOTO: Flickr

Međunarodna unija za zaštitu prirode i prirodnih resursa (IUCN) prati populaciju ugroženih vrsta pa, ovisno o promjenama u populaciji, mijenja i status ugroženosti neke vrste. Tako je prije dva dana objavljena njihova crvena lista vrsta u opasnosti (IUCN Red List of Threatened Species) na kojima su dvije vrste, kita perajara i brdsku gorilu prebacili u nižu kategoriju ugroženosti.

Nakon napornog i višegodišnjeg rada znanstvenika status kita perajara sada je iz ugroženog prešao u ranjiv jer im je nakon zabrane kitolova povećana populacija. Brdska gorila, podvrsta istočne gorile, iz kritično ugrožene prebačena je u ugroženu kategoriju.

Za sve je to zaslužan dugogodišnji rad stručnjaka i društva

Kit perajar prebačen je u nižu kategoriju ugroženosti, odnosno u kategoriju ranjiv, budući da se ukupna populacija od 70-ih gotovo udvostručila. Važnu ulogu u tome imala je zabrana komercijalnog kitolova u Južnom Pacifiku i na sjevernoj hemisferi, još 1976. godine. Također, značajno je smanjen broj ulovljenih kitova u južnom Atlantiku od 1990. Izlov kitova perajara nije neobičan budući da njihova mast, ulje i meso imaju visoku komercijalnu vrijednost. No, zbog višegodišnjeg ustrajnog rada na očuvanju, globalna je populacija kita perajara dosegla 100 tisuća jedinki.

Populacija brdskih gorila značajno se povećala u odnosu na 2008. godinu kada je procijenjena za istu listu. Tada je ta vrsta imala 680 jedinki dok je opća populacija danas prešla brojku od 1000. Stručnjaci kažu da se tako nešto može zahvaliti prvenstveno suradnji zajednice i stručnjaka, koji su pazili na populaciju koja živi na uskom području na zemlji. Oni, naime, žive na 792 kvadratna kilometra na masivima Virunga i Bwindi-Sarambwe koji se nalaze u Demokratskoj Republici Kongu, Ruandi i Ugandi.

Mora se raditi na efektivnom očuvanju prirode

“Ova promjena IUCN-ove Crvene liste pokazuje koliko je važna uloga konzervatora u oporavku koje vidimo u vrstama kita perajara i planinske gorile”, rekla je Inger Andersen, generalna direktorica IUCN-a. “Ovaj uspjeh u očuvanju dokaz je da ambicija i trud u suradnji koji su uložile vlade, poslovni sektor i civilno društvo, može napraviti promjenu u gubitku vrste. Nažalost, posljednji podaci pokazuju kako se nastavlja ugrožavanje bioraznolikosti što i dalje oslabljuje neke od najvažnijih ciljeva, uključujući sigurnost hrane”, pojasnila je i dodala kako će naglasak staviti na akcije efektivnog očuvanja prirode.

Inače, na toj se Crvenoj listi nalazi gotovo 97 tisuća vrsta, od kojih 27 tisuća prijeti izumiranje. Najnoviji podaci pokazuju i da je 45 posto riba u jezerima Malawi i Viktorija također ugroženo, zbog pretjeranog izlova. Što se pak vegetacije tiče, sve je više ugroženo afričko ružino drvo ili afrički paduk koji se masovno sječe i koristi u proizvodnji namještaja i parketa.