Stožer uživo: 14 novozaraženih, jedna osoba preminula

Krizni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

U 14 sati počela je još jedna redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite, na kojoj su objavljene najnovije informacije o broju zaraženih koronavirusom u Hrvatskoj. Vili Beroš, ministar zdravstva, na početku presice rekao je da je od jučer otkriveno 14 novih slučajeva, pa ih je trenutno 2030.

“Žena je 53,7 posto, a muškaraca 46,3 posto. Nažalost, umro je jedan čovjek u KBC-u Split. Riječ je o čovjeku rođenom 1951. godine koji je bio vrlo teško bolestan. Oporavilo se 1103 ljudi, odnosno 69 više u odnosu na jučer”, kazao je Beroš.

Mjere će potrajati

Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, dala je pregled situacije, najavivši da moramo ostati na oprezu usprkos odličnim rezultatima. „Postigli smo dobre rezultate i u Zaraznoj i u državi ii svugdje. Nemojte da opet imamo nove bolesnike u Zaraznoj. Odradimo prvu fazu popuštanja dobro, disciplinirano i promišljeno. Za očekivati je da će ljeto, ako se budemo dobro ponašali biti s manje bolesnih. Ali moramo biti svjesni da ovo može biti sezonski i moramo biti, ne u grču ali oprezni.

Na jesen možemo opet imati veći broj bolesnika. Moramo shvatiti da ćemo ove usvojene mjere morati duže prakticirati. Volimo reći da smo mala zemlja za veliki odmor i to će nam pomoći ako budemo disciplinirani. Puno puta u povijesti smo bili mali narod za velika djela, pokažimo to još jednom”, pozvala je Markotić.

Za Dom u Splitu kriv je virus

Kako to da institucije nisu utvrdile liniju odgovornosti za događaje u splitskom Domu, pitao je novinar RTL-a. „Žao nam je svakog pojedinca, ali očito je bolest takve prirode da pogađa tu dobnu skupinu. Jučer sam vam rekao da u kontekstu zdravstvenog sektora inspekcija nije našla pogrešaka u postupanju. Međutim, postoje i druge institucije koje mogu provjeravati druge stvari. Nalaz inspekcije u Ministarstvu demografije još nije gotov, i treba ga pričekati“, kazao je Beroš.

Novinari nisu bili spremni odustati od pitanja o Domu u Splitu, pa je netko Beroša pitao zašto nije objavljeno zajedničko izvješće svih inspekcija, i kako je moguće da nitko nije kriv za ono što se dogodilo u Domu. Beroš je odgovorio da je za događaje u Domu najvjerojatnije kriv virus, dodavši da će zajedničko izvješće biti objavljeno. Ministar zdravstva dodao je i da će biti objavljen kronološki pregled događaja u Domu ako javnost to zanima.

Dva sustava

Beroš je potom medije pozvao da ne donose zaključke o detaljima o kojima još nema informacija. „Zdravstvena inspekcija koja se odnosi na postupanje liječnice u Domu nije našla pogreške“, podsjetio je još jednom, nakon čega je objasnio da su na djelu bila dva odvojena sustava. „Ta dva sustava moraju surađivati, ali oni su potpuno izolirani i definirani zakonskim propisima koji propisuju i sadržaj i organizacijski način. Liječnica je djelatnica Doma zdravlja u Splitu, i nije zaposlenik Doma za starije osobe.

Na principu kućnih posjeta svakodnevno je bila u Domu. Ravnatelj Doma zdravlja rekao mi je da je ta liječnica podnijela enormne napore da bi zbrinula sve te bolesnike, koji su u najvećem dijelu teško pokretni, dementni i često imaju temperature. Europski centar za kontrolu bolesti promijenio je definiciju ove bolesti, i taj je trenutak okidač za sve liječnike da posumnjaju na Covid infekciju. Pitanje je li liječnica prije te promjene definicije uopće mogla posumnjati (na korona virus) s obzirom na to da tamo postoje kronični bolesnici s različitim bolestima”, objasnio je ministar.

Stožer ne brinu tužbe trgovaca

Novinare je zanimalo brine li Stožer to što su neke trgovine već najavile sudske tužbe zbog zabrane rada nedjeljom. „Mi ne živimo u normalnim vremenima. Na preporuku epidemiologa su donesene nove mjere, produženo je radno vrijeme trgovina gdje se otvara ljudima koji rade da se opskrbe i sve što radimo, radimo na temelju preporuka struke, i u skladu s ovlastima stožera”, odgovorio je Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova.

Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a, odgovorio je na pitanje o tome kako će izgledati zaštitne mjere kod obrtnika koji s radom počinju sutra. „Sve detalje vam još ne mogu reći. Budući da se radi o bliskom kontaktu, morat će nositi maske. Ogrtač će morati biti za jednokratnu upotrebu, a aparati će se nakon svake mušterije morati dezinficirati. Broj ljudi će se kretati onuda ćemo tek odrediti“, rekao je Capak.

Capak je dobio pitanje o dezinfekciji koja bi se u trgovini trebala obaviti u sat vremena pauze između dvije smjene. „Svrha pauze je da se ne susreću djelatnici međusobno. Upute o čišćenju i dezinfekciji su na stranicama HZJZ-a. Svatko tko misli da nisu dovoljno detaljne, može zvati brojeve objavljene na našim stranicama i dobit će vrlo konkretne upute“, odgovorio je Capak. Na pitanje o mjerama koje će se primjenjivati pri vjerskim okupljanjima, Capak je rekao da konzultacije s predstavnicima vjerskih zajednica nisu završene.

Umro deseti štićenik splitskog Doma

Jučer je otkriveno sedam novih slučajeva, a objavljeno je i da su umrle tri osobe. Sudeći prema informacijama koje su tijekom današnjeg prijepodneva objavili županijski stožeri civilne zaštite, broj novozaraženih ni danas neće biti pretjeran. Nažalost, već su stigle vijesti o prvoj žrtvi ove nedjelje, 69-godišnjem muškarcu koji je umro u Splitu. Riječ je o desetom smrtnom slučaju među štićenicima zloglasnog Doma za starije i nemoćne u Vukovarskoj ulici, institucije koja je postala lokalno žarište infekcije.