Imamo 18 novih slučajeva zaraze, ukupno smo na 1832. Umrle su još tri osobe

Krizni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

U14 sati počela je još jedna redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite. Na njoj su objavljene najnovije informacije o broju zaraženih koronavirusom u Hrvatskoj. Ministar zdravstva, Vili Beroš, odmah na početku presice rekao je da su od jučer otkriveno 18 novih slučajeva, pa ih je trenutno ukupno 1832. U posljednja 24 sata testirano je 694 ljudi, a ukupno 21.647 ljudi.

U posljednja 24 sata preminulo je još troje ljudi, dvoje iz Splita i jedna osoba koja je bila smještena u KB Dubrava. Svo troje bili su kronični bolesnici. Na respiratoru je 27 bolesnika, a oporavljenih u bolnicama je 374, što je 15 više nego jučer. Oporavljenih kod kuće je jednak broj kao i jučer, a to znači da imamo ukupno 615 oporavljenih. Od pojave koronavirusa u Hrvatskoj preminulo je ukupno 39 ljudi.

Produljenje većine mjera

Ministar Davor Božinović potvrdio je da se produžuju mjere zabrane okupljanja i rada objekata poput kafića i to do 4. svibnja. Osim toga, produžuju se i mjere na granicama, ali napušta se model organiziranih konvoja. Vozači kamiona će na granici dobiti obavijest da smiju voziti samo autocestama i zaustavljati se samo na točno određenim mjestima.

“Danas imamo jednu vrlo povoljnu brojku, zadnji puta smo je imali između 16. i 17. ožujka. To je epidemiološki jako dobro, ali moramo imati u vidu činjenicu da smo imali i brojku od 88 novooboljelih. Situacija se poboljšava, ali imamo opterećenje od prije. Možda još imamo neke za koje ne znamo da su bolesni, koje su kliconoše. Opasnost nije prošla”, rekao je ravnatelj HZJZ-a, Krunoslav Capak.

“Procijenili smo da imamo povoljnu epidemiološku situaciju i da možemo maknuti ograničenja kretanja unutar županija ako to županije zatraže. Ograničenja kretanja između županija ostaju”, pojasnio je Capak i dodao kako će ipak, biti vrlo oprezni kod ublažavanja mjera.

Kombinirat će testove

Šefica Zarazne, dr. Alemka Markotić objasnila i proces testiranja u domovima za starije: “Svi štićenici u domovima u kojima se pojavila zaraza su testirani. Ono što će se dalje pokušati napraviti su brzi testovi za serološko testiranje koji ne mogu detektirati nekoga u prvih pet dana, ali će ih koristiti u kombinaciji s drugim testovima”.

Markotić je objasnila i da će se uvesti šire testiranje i osoblja i korisnika kako bi se detektirali oni koji možda nemaju jasne simptome, kako i one koji su asimptomatski preboljeli bolest.