U protekla 24 sata preminulo je šest osoba. Novozaraženih je 54, ukupno smo na 1704

Krizni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

U 14 sati počela je još jedna redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera Civilne zaštite na kojoj se objavljuju najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj. Ministar zdravstva Vili Beroš na početku presice rekao je da je od jučer otkriveno 54 nova slučaja zaraze koronavirusom, pa ih je trenutno ukupno 1704.

“Prosječna dob zaraženih je 49,94 godine. Porastao je broj žena, kojih je sada 51,3 posto. Nažalost, od jučer imamo šest preminulih. Preminuli su muškarac Zagrebu, žena u Rijeci koja je bila ’51. godište, ’35. godište iz Splita, muška osoba 1941. godišta iz Dicma, te u Dubrovniku dvije osobe koje su rođene 1939. i 1946. godine. Svi su imali kronične bolesti”, rekao je Beroš.

Situacija je bolja nego u susjedstvu

“Na respiratoru su 34 bolesnika. Oporavljenih imamo 415. Hospitaliziranih imamo 357, što je za jedan više u donosu na jučer. Kod kuće su 932 bolesnika”, kazao je Beroš, koji je potom stanje u Hrvatskoj usporedio sa situacijom u drugim europskim zemljama.

“Da bi sagledali gdje se trenutno nalazimo, dat ću vam dva podatka. U ovom trenutku Španjolska ima 3690, Srbija 464, Slovenija 587, a Hrvatska 402 zaraženih na milijun stanovnika. Tu je i broj umrlih na broj oboljelih, što pokazuje opterećenje sustava. Španjolska ima postotak veći od 10 posto, Italija 12.8, Austrija 2.7, Srbija 2.1, Slovenija 4.6 te Hrvatska 1,82 posto”, kazao je Beroš.

Slobodni dani za prekovremeni rad

Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a, odgovorio je na pitanje o mjerama u domovima za starije. „Razmišljali smo jesu li mjere dovoljne, i donijeli smo nove mjere. Nismo razmišljali o tome i nismo imali podatke koliko ćemo opteretiti druge u zaposlenim domovima i epidemiologe s tim mjerama, pa su sada u tijeku neke korekcije i modifikacije mjera. To nije odluka stožera, to je preporuka, i ona ostaje na snazi dok ne iskomuniciramo sve te mjere. Kroz nekoliko dana ćemo ih ih modificirati”, kazao je.

Vili Beroš dobio je pitanje o plaćama za prekovremeni rad medicinskih djelatnika. „Ja sam donio odluku koja je potpisana 2. travnja, a opisuje određivanje slobodnih dana umjesto uvećanja plaća za prekovremeni rad“, kazao je ministar, pročitavši odluku. „propisano je da je poslodavac obavezna svakom radniku platiti prekovremeni rad. Ako radnik to želi, poslodavac će na njegov pisani zahtjev umjesto uvećanja plaće radniku dati slobodne dane. Poslodavac isplatu za prekovremeni rad ne može zamijeniti slobodnim danima bez privole radnika“, kazao je Beroš.

Provjerit će se korištenje zaštitne opreme

Novinarka je ministra upozorila kako je čula da osoblje u nekim domovima ne koristi čak ni najosnovniju zaštitnu opremu. “Koliko je nama poznao, Stožer civilne zaštite je distribuirao zaštitnu opremu. Koristi li se ona ili ne, mi to ne znamo, jer nismo išli na teren da to provjeravamo. Nakon ovog vašeg pitanja ćemo provjeriti. Ako nedostaje nešto, to će se distribuirati. Mislimo da nema nedostataka u ovom trenu”, odgovorio je Beroš.

Zamjenik načelnika Nacionalnog stožera civilne zaštite Damir Trut rekao je više o distribuciji medicinske opreme. “Mi smo prije pet dana poslali prema ministarstvu za demografiju opremu. Kao što znate u nedjelju je došao avion iz Kine, to je oko 13 šlepera opreme. Oprema se tijekom jučerašnjeg dana razvozila po županijama, i danas se raspoređuje po bolnicama, staračkim domovima i drugim potrebitim institucijama”, kazao je.

Sve je po zakonu

Novinari su tražili da se prisutni ministri izjasne o legalnosti odluka Stožera civilne, te da odgovore zašto Beroš formalno nije član Stožera. „Za kojeg ministra mislite da bi bio najbolji za borbu protiv epidemije? Ja mislim da je to ministar zdravstva. Po zakonu koji regulira rad Stožera, tu su predstavnici ministarstva zdravstva kao relevantne osobe. Sve naše odluke su supotpisane i temeljene na zakonu.

Ovo je nova bolest koja do sada nije bila poznata, pa smo u trenutku morali naći odgovore na brojna pitanja. Sve što je učinjeno, učinjeno je u cilju spašavanja života“, kazao je Beroš, koji je odgovorio i na pitanje o sebi. „Prema zakonu, Stožer može angažirati stručnjake u borbi koja se vodi. Dakle, putem poslovnika i zakona može angažirati i stručnjake poput Alemke Markotić ili mene“, kazao je ministar.

Pravne osnove za probleme u budućnosti nema, dodao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, kazavši kako je Sabor njihovom Stožeru gotovo jednoglasno dao pravo da donose odluke dok traje epidemija. I ministar zdravstva Beroš je kazao kako se ne brine zbog mogućnosti tužbi. “Sve je bilo u svrhu očuvanja zdravlja. Naše društvo mora biti svjesno, siguran sam da su sve naše odluke bile usmjerene ka očuvanju života hrvatskih građana”, rekao je.

U Lici je situacija dobra

Novinare je zanimalo hoće li biti intenzivnijeg testiranja u Udbini. „U Ličko-senjskoj županiji je situacija u najmanju ruku dobra, a možda i odlična. Tamo se infekt preko osobe koja je nakon potresa došla iz Zagreba proširio u dvije obitelji s kojima je povezana i vatrogasna zajednica. Koliko znam, nema nikoga da je blizak domu za starije. Mi smo poslali pomoć, detektiranje kontakata, profiliranje, to je velik posao. Mi smo tamo poslali jedan tim u pomoć, jer je jedan kolega koji je tamo na izmaku snaga. Poslali smo jednog liječnika i jednog sanitarnog inženjera. Koliko je meni poznato, testiranje je njima dostupno i ako epidemiolog procijeni da je to potrebno, testirat će ljude“, kazao je Capak.

Moguće održavanje državne mature

Na pitanje o tome što će biti s državnom maturom odgovorio je Capak. „Da bi počeli relaksirati mjere potrebno je da imao pad nekoliko dana za redom. Imali smo blagi silazni trend desetak dana, a onda nam se dogodio Split, tako da taj pad nemamo. Ako će epidemiološka situacija biti povoljna, može se provesti državna matura, uz držanje svih sigurnosnih mjera. U nadležnom ministarstvu sigurno postoji plan za to. Sigurno će nas konzultirati oko toga, da li su te mjere koji oni propisuju dovoljne. Za bilo kakvo predviđanje je prerano, uvijek postoji mogućnost da se nešto provede uz provođenje mjera“, kazao je Capak.

Beroš je dodao kako epidemiologija sama ne može dati odgovor na pitanje o školskoj godini. „Za svaki element kontaktiramo niz stručnjaka, pa tako u suglasju donosimo odluke. S obrazovnom strukom ćemo analizirati i ovo pitanje“, kazao je.

‘Razmišljanje o popuštanju mjera’

Prema posljednjim službenim podacima, objavljenim na jučerašnjoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite, u Hrvatskoj je do sada zaraženo 1650 osoba, umrlo ih je 25, a ozdravilo je 400 pacijenata. Ministar zdravstva Vili Beroš jutros je gostovao na HRT-u, gdje je najavio da nas u sljedećem periodu čeka “promišljanje o popuštanju mjera”. No, kako je ministar rekao, ponašanje virusa nemoguće je predvidjeti, pa detalje o liberalizaciji nije htio vezivati uz nikakve rokove.