Imamo 64 novozaražena, ukupno smo na 1407. Preminula je još jedna osoba u KB Dubrava

Krizni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

U 14 sati počela je redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera Civilne zaštite na kojoj se objavljuju najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj. Na početku presice podatke o novozaraženima iznio je ministar zdravstva Vili Beroš. Imamo 64 novih slučajeva, ukupno 1407. Na respiratoru su 24 osobe, 326 je hospitaliziranih. “Jučer je napravljeno 555 novih testiranja. preminuo je bolesnik u KB Dubrava. Riječ je o čovjeku starije životne dobi. Broj preminulih je sada 20. Oporavljenih je u ovom trenutku 219”, kazao je Beroš.

Ministar Beroš je dao pregled stanja u Domu za starije osobe u Splitu. „Stvari se odvijaju jako brzo. Očekujemo da će zbivanja poput ovih u domovima u narednim danima biti znatno više. Imamo određena izvješća o situaciji u Splitu. Dobio sam izvješće, pa ćemo nakon ove presice sjesti i evoluirati ga“, kazao je Beroš. „Mi ćemo u tom izvješću razmotriti informacije da je netko ranije prijavio simptome koronavirusa u Domu“, kazao je Beroš.

Bedeković tvrdi da su poslane sve upute domovima

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković naglasila je da je njezino ministarstvo u suradnji s drugim institucijama izdalo čitav niz preporuka za domove za stare i nemoćne. “Ključna je preporuka o zabrani posjeta, što pokazuje da smo se vrlo rano počeli pripremati za sve ovo što nas čeka. Ta je preporuka kasnije ponovljena. Jedna od bitnijih odluka je i ona Nacionalnog stožera o posebnoj organizaciji rada, gdje je postavljena obveza izvještavanja svaka 24 sata”, istaknula je Bedeković.

“Ključna je preporuka HZJZ-a s uputama za sprječavanje i suzbijanje epidemije gdje su određene konkretne upute o postupanju u konkretnim situacijama. ponovo je naglašena zabrana posjeta i ograničavanje izlaska iz domova, te mjere čišćenja i dezinfekcije. Naglašeno je da se korisnicima domova kontakti s obiteljima omoguće mobitelom ili video linkom. Zabranjen je i prijem novih korisnika. Svaka sumnja sukladno uputama prijavljuje se nadležnoj epidemiološkoj službi”, uvjerava ministrica

Zaraza se ne može izbjeći

Ministar zdravstva ponudio je svoj pogled na stanje u staračkim domovima. „Upute su vrlo detaljne i obuhvaćaju čitav niz aspekata funkcioniranja domova. NO RH nije sama u ovoj borbi. U svim zemljama EU s kojima se uspoređujemo infekcija ulazi u zdravstveni sustav i domove. Imat ćemo ovakve ispade. Dva su moguća scenarija za unos virusa. Prvo, da korisnici moraju povremeno biti u bolnicama zbog prirode svojih stanja.

Drugo, virus mogu unijeti i djelatnici. Naš neprijatelj je virus koji se ponaša sukladno svojim načinima širenja, i nemoguće je hermetički zatvoriti zdravstveni sustav i domove za stare. Mi smo u ovih mjesec i pol dana očuvali integritet domova i zdravstvenog sustava, puno duže od znatno razvijenijih država“, naglasio je Beroš. “Moramo biti svjesni da svaki simptom respiratorne bolesti mora biti suspektno na Covid-19. Pitanje je koliko ćemo utjecati na krajnji ishod i domet virusa. zbog toga se moramo odgovorno ponašati i poštovati mjere Stožera”, dodao je ministar zdravstva.

Izlazi se na trene zbog nasilja u obitelji

Na pitanje imaju li zaposlenici staračkih domova dovoljno zaštitne opreme odgovorila je ministrica Bedeković. Rekla je da ministarstvo kontinuirano prati situaciju i kontinuirano nabavlja i distribuira opremu. “Svi domovi za stare i nemoćne opremljeni su zaštitnom opremom u onoj mjeri u kojoj smo mogli. Isto vrijedi i za domove za djecu i domove za osobe s intelektualnim teškoćama. Još opreme treba stići sljedeći tjedan”, kazala je Bedeković. Ministrica je naglasila da se korisnicima domova pruža i psiho-socijalna pomoć.

„Vezano za nasilje u obitelji, svjesni smo činjenice da su ovo teška vremena, iako nemamo povećan broj prijava o nasilju. No, u uvjetima izolacije o rizičnim obiteljima moramo voditi posebnu pažnju, zbog čega smo nadležnim službama izdali upute. Za nasilje nema opravdanja, pa sve pozivam da nasilje prijave. Osobito važnu ulogu imaju susjedi, prijatelji i poznanici, koje pozivam da to prijave ministarstvu i policije. Na trene se i dalje izlazi žurno i bez odgode“, kazala je ministrica.

Situacija je bolja u zdravstvenom sustavu

Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, odgovorila je na pitanje o proboju virusa u svoju kliniku. „Nema novih oboljelih među djelatnicima. Testiranja se provode svaki dan“, kazala je. Naglasila je kako je važno pridržavati se donesenih zaštitnih mjera. “Ne smijemo popustiti mi sami u svojim samomjerama, samodisciplini. Nema tih mjera koje će ljude obraniti od samih njih. Svatko je visokoodgovoran za ono što će se dogoditi njemu i ljudima oko njega”, objasnila je liječnica.

Na pitanje o ulasku virusa u zdravstveni sustav odgovorio je Krunoslav Capak, ravantelj HZJZ-a. „Nemam ništa novo vezanu uz tu temu. O tome sam više puta govorio. Čini nam se da se situacija poboljšala. Imamo 199 ljudi iz zdravstvenog sustava koji su pozitivni. Sestara je 92, stomatologa 14, doktora 72, administrativaca 79, magistri i ostali 12.“, kazao je Capak.

Moramo vjerovati liječnicima

Ministrica Bedeković predočila je kako se razvio slučaj u Koprivnici. „Jutros mi se javila ravnateljica doma, nakon čega sam se ja javila ministru Berošu. U mailu nas je informirala da je gospođa u petak imala temperaturu, da je bila pod terapijom koju je prepisala liječnica. U ponedjeljak je gospođa bila na pretragama u bolnici, u utorka je hospitalizirana, i jutros je domu javljeno kako je pozitivna.

“Što se tiče slučaja u Splitu, mi smo za to doznali tek u utorka navečer. U ranijim mailovima nisu spominjali simptome. Pratimo situaciju iz dana u dan, komuniciramo i šaljemo nove i nove upute. kako bi to bilo kad bi smo fizički nadzirali domove. zabranili smo ulaz, to je neizvedivo. Traju epidemiološki izvidi koji će pokazati kako je virus ušao u dom u Splitu”, kazala je ministrica, dodavši da u ministarstvu imaju krizni stožer u kojem se dežura i pregledava sve izvještaje s trena.

Dopuštena je procesija na Hvaru

Ravnatelj HZJZ-a je objasnio kako bi trebalo ići postupanje u slučaju kada netko u staračkim domovima dobije simptome koji podsjećaju na koronavirus. „Dali smo jasne upute oko toga kako treba postupati. Ako postoji akutna respiratorna bolest, osobu treba testirati. Nekad ova infekcija liči na neku drugu bolest, ako su blagi simptomi pogotovo, pa je moguće da je netko dao antibiotik da vidi djeluje li terapija.“ Capak je naglasio da ne zna kako je to izgledalo kod slučaja u Koprivnici, i naglasio da moramo vjerovati kako zdravstveni djelatnici znaju svoj posao.

Capak je potvrdio da je Stožer dozvolio održavanje procesije na Hvaru. „Točno je da je Stožer dao dozvolu da se održi taj tradicionalni događaj koji stanovnicima jako puno znači, uz procjenu lokalne epidemiološke situacije i propisivanje strogih mjera higijene. Donijeta je odluka da se dopusti taj događaj, stari običaj prijavljen UNESCO-u kao kulturna baština Hvara. Dogovorili smo se da može sudjelovati svega 15 osoba, s time da mso im propisali vrlo stroge mjere. Kako na Hvaru nemamo slučajeva, uz sva upozorenja možemo dopustiti takav događaj. Ako se svi budu držali mjera, ne može se dogoditi ništa“, kazao je Capak.

Beroš se ljuti na medicinsku sestru iz Splita

Vili Beroš je komentirao tvrdnje medicinske sestre iz Splita koja tvrdi da je na vrijeme zvala epidemiologe, i kao dokaz za to priložila snimku zaslona mobitela. „Kolegica i ja smo bili u Splitu. Dotična osoba koja je zvala broj telefona dala je pisani iskaz. Postoji nekoliko brojeva. Kako netko može reći da je obavio dužnost ako je nazvao jedan ili dva broja, a ima ih više? Kao da vam gori kuća i vi kontaktirate vatrogasce na samo jedan broj, a postoji pet brojeva.

Nije ni počeo ni završio svijet s 29. ožujka, a ni 30. ožujka. Jedan ili dva poziva na jedan broj telefona nije dovoljno za postupanje u ovako ozbiljnoj situaciji,“ oštro je odgovorio ministar zdravstva. „Svaka visoka temperatura u ovom trenutku, pogotovo kod tako rizičnih osoba, je alarm za promptno postupanje. Ako nije dovoljan jedan poziv, okrenut ćemo još neki broj ili nešto pokušati napraviti“, dodao je Beroš.

Jučer je bilo 1343 zaraženih

Na jučerašnjoj presici nacionalnog stožera rečeno je da je otkriven 61 novi slučajeva zaraze koronavirusom, pa ih je prema službeni podacima jučer u 14 sati bilo ukupno 1343. Prosječna starost zaraženih je 48,3 godina. Prema spolnoj strukturi, 51 posto je zaraženih muškaraca, 49 posto je žena. Jedna osoba jučer je umrla, a na presici je rečeno kako se radi o kardio-respiratorno bolesnoj starijoj gospođi. U Hrvatskoj je od posljedica virusa Covid-19 do sada prema službenim podacima preminulo 19 osoba. Ozdravilo je njih 179.