Imamo osam novozaraženih, sad smo na 2096. Umrlo je još dvoje ljudi

U 14 sati počela je još jedna presica Nacionalnog stožera civilne zaštite

U 14 sati počela je još jedna redovna konferencija Nacionalnog stožera civilne zaštite na kojoj se objavljuju najnovije podatke o koronavirusu u Hrvatskoj. Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je da u posljednja 24 sata imamo osam novih slučaja zaraze te da smo ukupno na 2096 slučajeva. Imamo i dva nova smrtna slučaja.

“U posljednjem 24 satnom periodu imamo osam dijagnosticiranih bolesnika. Učinjeno je 38.084 testiranja, od čega 527 u posljednja 24 sata. Nažalost u zadnja 24 sata preminula su dva bolesnika. Jedan muški bolesnik u Zaraznoj, koji je bio 1950. godište i jedna pacijentica u Splitu, 1924. godište. Ukupno je 79 preminulih. Oporavljenih u bolnicama je 593, a kod kuće oporavljenih je 896. Ukupno je ozdravilo 1489 ljudi. Vezano za današnje brojeve, želim vam naglasiti koliko je oprez nužan i koliko je tanka linija između dobrih i loših rezultata”, rekao je ministar Beroš.

Kako će izgledati reaktivacija zdravstvenog sustava?

Ministar je rekao i nekoliko detalja o drugoj fazi popuštanja koja kreće u ponedjeljak, a među kojima je i reaktivacija zdravstvenog sustava. “Bez obzira na svoju veličinu, zdravstveni sustav je transformiran za pružanje vrhunske zdravstvene zaštite oboljelima od COVID-19. Sada ulazimo u jednu drugu, isto tako zahtjevnu fazu, reaktivaciju zdravstvenog sustava. Imat ćemo puno izazova i striktnih mjera i poseban naglasak ćemo staviti na sigurnost bolesnika. Morat ćemo poštivati sve mjere i u skladu s time će se reaktivirati zdravstveni sustav. Pročekirane su liste čekanja i zdravstvene ustanove moraju kontaktirati ljude koji nisu mogli napraviti svoj pregled tijekom ovog perioda i dati im novi termin”, dodao je Beroš.

“Oprez je nužan. Tanka je linija između dobrih i loših rezultata. Jedan trenutak može poremetiti trud svih građana. Ne prozivam nikoga, nego opisujem koliko je bitka neizvjesna. Tijekom vikenda svjedočimo činjenici da je četvero državljana došlo u Hrvatsku iz inozemstva na 72 sata uz obveznu izolaciju u skladu s propisanom mjerom. Od tih četvero jedan je imao simptome, testiran je pozitivan. Drugi je ostvario kontakte sa suprugom i djecom, nije imao simptome, pozitivan je. Još dvoje putnika je iz tog automobila, lokalizirani su, jedan je razvio poremećaj njuha.Ta obvezna mjera se nekad krši. Ljudi dolaze na 72 sata u Hrvatsku i trebali bi biti u samoizolaciji. Ugrožavaju sebe i najmilije. U našoj uputi za postupanje prema osobama kojima je omogućen povratak dodajemo stoga uvjet koji se odnosi na posjedovanje PCR testa ne starijeg od 24 sata koji je negativan. Tako ćemo izbjeći ove situacije u budućnosti”, rekao je Beroš.

Šefica Zarazne Alemka Markotić rekla je kako s kliničke strane idemo u dobrom smjeru. “Pula nema niti jednog u bolnici, svi su ozdravili. Zarazna, koja je imala najviše bolesnika, se dobro ispraznila. Sada je tu tek jedna petina bolesnika s brzom tendencijom odlaska. Nepoštivanje mjera može ugroziti te ljude. Oni mogu opet završiti u bolnici. Svi ste vidjeli naše dokumentarce kako je za većinu onih koji završe u bolnici ovo teška bolest, uključujući one koji su na respiratoru. Dobri brojevi koje imamo u zadnje vrijeme mogu se brzo pokvariti ili ih možemo dovesti do nule i uživati u ljetu. Nećemo biti potpuno opušteni dok postoje druge zemlje imaju bolesnike od COVID-19. Bitno je da se štitimo kako bismo pobijedili ovaj virus.”, rekla je Markotić.

Šef HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je kako ovih osam pozitivnih daje razlog za zadovoljstvo. “Imamo dvije osobe s područja Zagreba koji su obiteljski kontakti. Iz Osijeka imamo tri osobe iz iste obitelji te uvezene slučajevi iz Njemačke u Virovitičkoj županiji. Jedna medicinska sestra je u Splitu. Sutra počinje druga faza popuštanja mjera. Imali smo uz jednu drugu raniju odluku, saloni za masažu i fizioterapija van bolnica, što je trebalo trajati još tjedan dana, pa ne bi bilo pravedno da njih izostavimo. Za njih smo dali preporuke kao što sve vidjeli na stranicama HZJZ-a. Danas će biti donijeta odluka da se oni također puštaju. Ispričavam se svim stanovnicima Huma na Sutli, posebice njih sedmero pozitivnih. U petak sam pogrešno iznio činjenično stanje da se radilo o proslavi, a ustvari se radi o uvezenim slučajem iz Švicarske. Preneseno je kontaktom među radnicima i stanovnicima Huma na Sutli”, rekao Capak.

Što s mjerama koje ističu?

Novinari su ministra Davora Božinovića pitali što planiraju učiniti s mjerama koje ovih dana ističu. “O tome se već nekoliko dana vode razgovori. Vjerojatno ćemo dopustiti otvaranje dječjih igrališta. Što se tiče rekreacijskih sportova, tu će epidemiološka služba dati svoj sud i procjenu. Razmišljamo povećati broj uzvanika na vjenčanjima i pogrebima. Također, što se tiče zadržavanja na javnim mjestima, mislim da tu odluku o zabrani nemamo namjeru produživati”, rekao je ministar Božinović.

Hoćemo li imati isto cjepivo u Americi i Europi?

“Kod nekih virusa nisu takve razlike da se ne može pronaći jedinstveno cjepivo. Kod nekih drugih, posebice ako se brzo mijenjaju, mora se razvijati više vrsta cjepiva. Za sada ne možemo odgovoriti na to pitanje. Vjeruje se da će se moći napraviti jedinstveno cjepivo. Zato je iznimno važno da su Kinezi početkom siječnja već izolirali virus i počeli sekvencirati genom. On je kompletno napravljen u ožujku. Trebat će još puno istraživanja. Nadamo se da ćemo imati neko cjepivo uskoro s velikim postotkom zaštite”, rekla je Alemka Markotić.

Jesmo li zakasnili s preporukama za domove za starije?

“Mi smo prve preporuke donijeli prvo prije nego što je virus ušao u domove. Testiranje treba gledati u kontekstu toga da farmaceutska industrija može proizvesti svega 10 posto potreba za dijagnostikom. Kako smo imali nove informacije o tome i nova definicija ECDC-a, mi smo to mijenjali i nastojali to provoditi. Testirali smo kad je bila postavljena sumnja. Definicija je postavljena davno prije. a kasnije smo iz mjera opreza smo uveli nadstandard pa testiramo više nego što je propisano. Iz opreza želimo zaštititi tu našu populaciju i spriječiti ponavljanje toga”, rekao je Capak.

Kad možemo očekivati da će Hrvatska postati corona free zona?

“To nije lako za odgovoriti. Najbolje bi bilo da budemo sigurni određeno vrijeme, da nema niti jednog slučaja dva tjedna. Da je sve nula, bili bismo sigurni i znali bi da smo pobijedili. Ostale mjere popuštamo onako kako smo planirali. Nije samo stvar nas. Imamo i naše ljude koji žive u inozemstvu. Ono što smo više puta rekli, tu je koronavirus pokazao svijetu da ne može jednom biti dobro ako nije ostalima. Morat će se cijeli svijet osloboditi koronavirusa, da bismo mi u Hrvatskoj bili 100 posto sigurni da nećemo imati novi problem. Ako dovedemo našim mjerama da smo na nuli, kao u Istri, onda smo mi dobro. Onda se mi unutar Hrvatske možemo slobodno kretati i oslabiti mjere. Onog trenutka kada se svijet oslobodi od koronavirusa, onda možemo biti sigurni da nema koronavirusa. Nažalost je tako.”, rekla je Alemka Markotić.

Kako je moguće da su mise epidemiološki prihvatljivije od kazališta?

Krunoslav Capak je rekao kako on nije nikad rekao da su mise epidemiološki prihvatljivije od kazališta. “Ako sam to rekao, a mislim da nisam, mogu se ispričati. Danas smo ministar Božinović i ja imali sastanak s ministricom kulture. O tome smo pričali i to smo rješavali. Vodimo brigu o tome da treba uvesti kina, kazališta, festivale i ostale događaje. Danas smo o tome široko razgovarali i postavili si rokove da pripremimo dokumente. Popuštamo u fazama, oprezno. Prioritete su određivali ministri i Vlada. Predstava se može organizirati pod epidemiološkim mjerama, ali napravit ćemo okvir po kojem se može odigrati”, pojasnio je Capak.

Na novinarsko pitanje primrema li se možda četvrta i peta faza popuštanja mjera, odgovorio je Capak. “Popuštanje mjera ne završava 11. svibnja. Nastavit će se popuštanje mjera i dalje sve dok ne pokrijemo sve”, rekao je Capak.

Podaci iz lokalnih stožera su i danas bili uglavnom dobri

Tijekom jutra pristizali su podaci iz lokalnih stožera, koji su uglavnom bili povoljni. Većina županija nije zabilježila nove slučajeve. No, u gradu Zagrebu zabilježen je jedan novi slučaj zaraze, dok je u Zagrebačkoj županiji zabilježen novi smrtni slučaj. Jedna osoba umrla je i u Splitu, a radi se o 96-godišnjoj korisnici doma u Vukovarskoj ulici.

Dvoje novozaraženih je u Virovitičko-podravskoj županiji, dok je jedan zabilježen u Šibensko-kninskoj. U Osječko-baranjskoj županiji je zabilježeno najviše zaraženih u posljednjem 24-satnom periodu, njih troje.