Imamo osam novozaraženih; sedmero ih je povezano s letom iz Frankfurta

Krizni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

U 14 sati počela je još jedna redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite, na kojoj su objavljene najnovije informacije o broju zaraženih koronavirusom u Hrvatskoj. Maja Grba Bujević, načelnica Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, na početku presice rekla je kako je od jučer otkriveno osam novih slučajeva, pa ih je trenutno 2221. „Imamo 156 novoozdravljenih u protekla 24 sata, a novopreminulih nema, pa je taj broj ostao na 94“, kazala je Grba Bujević.

Sedam slučajeva povezano s letom iz Frankfurta

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je da trebamo biti zadovoljni brojevima zaraženih, koji su među najmanjima na svijetu.

„Dopustili smo normalan život građana, ali vrlo pažljivo pratimo ima li novih slučajeva vezanih za novodopuštene aktivnosti. Za sada nema indicija da treba razmatrati povratak situacije na staro. Današnji novooboljeli povezani su s radnicima koji su se vratili iz Švedske. Samo jedan slučaj u Zagrebu nije povezan s tim avionom, ali uskoro ćemo doznati detalje i o tome. Epidemiološki je situacija potpuno pod kontrolom“, kazao je Capak.

Novinari su pitali i razmišlja li se o stavljanju Doma u Koprivnici u karantenu. „Karantena ne pomaže u ovom slučaju. Možemo ga staviti u karantenu da nema ulaza i izlaza, ali to ne pomaže. Bitno je da se odmah saznalo kako su se osobe zarazile i s kim su bile u kontaktu. Te osobe su odmah stavljene u samoizolaciju, pa mislimo da je situacija tamo pod kontrolom“, kazao je Capak.

Kad možemo očekivati lijek?

Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, odgovorila je na pitanje novim saznanjima o lijekovima, te o tome koliko je blizu funkcionalno cjepivo.

„Ako mislite na ono što se piše o biološkom lijeku, pokazao se u ograničenim studijama kod jednog dijela bolesnika učinkoviti, ali potrebno ga je upotrijebiti kod bolesnika koji imaju teže stanje. On je strogo indicirani lijek, nije za široku upotrebu, nije lijek koji bi dobio svatko tko ima bilo kakav oblik COVID-a. Veliki su napori u istraživanju lijekova i cjepiva, i sigurno ćemo nešto imati budući da svi surađuju“, kazala je Markotić.

Jesi li sigurnosne mjere samo preporuke?

Novinari su pitali i jesu li sigurnosne mjere samo preporuke, hoće li mušterije koje ne nose masku kod frizera odgovarati te što je s radnicima. Božinović je rekao da ravnateljstvo Civilne zaštite i srodne službe rade nadzor provođenja mjera.

“Od 6. do 13. svibnja je izvršen nadzor skoro 58 tisuća poslova i otvorenih prostora. Uočeno je oko 1400 nepravilnosti. Uglavnom upozoravamo, nakon čega se odgovorne osobe korigiraju. Govorimo o velikom broju objekata za uslužne djelatnosti. Nemoguće ih je pokriti inspekcijama. Od trenutka popuštanja mjera mi govorimo o preporukama.

Smatramo da su građani dobili dovoljno informacija o bolesti, i to nam je pomoglo da iz prve faze izađemo s minimalnim rizicima i štetama. Kada se dozna za širenja virusa u nekom objektu, uvodi se mjera samoizolacije, to znači da tamo više ne možete raditi jer morate ići u samoizolaciju. Dakle, pojava virusa je najgora kazna, i mi računamo da će se zbog toga svi držati propisanih mjera“, kazao je ministar.

Zašto su izjave o ulasku u RH kontradiktorne?

Izjave o granicama su kontradiktorne. Jedni kažu da preko granice mogu turisti koji imaju rezervacije, drugi, stožer u Istri, kaže da se ne može ulaziti u zemlju. Kako to regulirati, pitali su novinari ministra Božinovića.

„Nema nesporazuma, razgovarao sam s načelnikom Stožera Istarske županije, i on je priznao da se zabunio“, odgovorio je Božinović. Novinari su Božinovića pitali i jesu li zabranjeni prosvjedi u smislu javnog okupljanja. „Ne znam odakle vam takva informacija. Nema zabrane javnog okupljanja i nema u tom kontekstu zabrane prosvjeda“, kazao je Božinović. Ministar je na kraju kazao kako se razmišlja o reduciranju svakodnevnih presica Nacionalnog Stožera.

Capak tvrdi da je s domom u Koprivnici sve okej

Novinari su se vratili na Dom u Koprivnici, ali Capak nije znao reći koliko je tamo ljudi preminulo od posljedica koronavirusa. „Smatram da su u svim domovima reakcije bile izuzetno brze, a situacija se riješila na adekvatan način. Situacija ovisi o komorbiditetu i općem zdravstvenom stanju korisnika. Smrtnost je veća tamo gdje su štićenici nepokretni i imaju teže komorbiditete“, kazao je Capak.

Alemka Markotić iznijela je preliminarne rezultate testiranja u Klinici Fran Mihaljević. „Za sada nitko od zaposlenika nema antitijela, dakle, nitko nije bio zaražen. Prije toga su i molekularni brisovi bili negativni. To govori o visokoj profesionalnosti zaposlenika koji su ostali vrhunski profesionalci i sve su mjere zaštite proveli kako treba“, kazala je Makotić.

„Što se tiče fame o prokuženosti populacije, prema nekim istraživanjima broj prokuženih ide najviše do 15 posto. Svi koji su taj modalitet pokušali postići uspjeli su dobiti samo velik broj zaraženih i umrlih“, dodala je Markotić.