Indija pokušava vratiti geparde u svoj ekosustav. Ne ide im baš

Gotovo polovica geparda dovedenih u Madhya Pradesh je uginula

14 July 2023, Thuringia, Erfurt: A female cheetah stands in a new cheetah enclosure at the Thuringian Zoopark in Erfurt. The former giraffe house was converted into a cheetah enclosure. Heated resting places, sunbathing, retreat and climbing facilities as well as wide sight lines are intended to contribute to the animals' well-being. The zoopark currently has two female cheetahs. Photo: Martin Schutt/dpa (Photo by MARTIN SCHUTT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Martin Schutt/dpa (Photo by MARTIN SCHUTT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Prije godinu dana osam geparda prešlo je dugi put od Namibije do Indije da bi stigli u Nacionalni park u državi Madhya Pradesh. Dolazak je označio završetak faze trinaestogodišnjeg napora pod nazivom Project Cheetah, a ideja je bila da velike mačke opet dođu na indijske travnjake, 70 godina nakon istrebljenja zbog izlova, piše TIME. Indijski premijer Narendra Modi pustio je prvu veliku mačku u nacionalni park, istaknuvši pri tome kako je bioraznolikost prekinuta, a da je stigao dan kada se pokušava obnoviti.

Nažalost, projekt ne ide dobro. Devet od 20 geparda, uključujući i tri mladunca, umrlo je od različitih uzroka. Preostale geparde vlasti su uhvatile i drže ih u ograđenim prostorima zbog praćenja i nadzora, a tako će ostati dok povjerenstvo stručnjaka za divlje životinje ne odobri njihovo ponovno puštanje na slobodu, saznaje TIME.

Proglašeni su izumrlima u Indiji 1952. godine

Neuspjesi su izazvali zabrinutost zaštitara prirode međunarodne zajednice koji kažu da su neiskustvo i loše upravljanje, vladina politizacija i zanemarivanje mišljenja stručnjaka , pridonijeli uginuću životinja. Nekoć su azijski gepardi stoljećima lutali travnjacima indijskog potkontinenta zajedno s lavovima, tigrovima i leopardima sve dok nisu postali meta lova kneževskih vladara i britanskih kolonizatora. Službeno su proglašeni izumrlima u Indiji 1952. godine.

Od tada Indija vodi mnoge rasprave kako da vrati životinje u svoj ekosustav i razmatrala je i ponude vlada Irana i Kenije. Vrhovni sud je 2020,godine dopustio uvoz geparda, u malom broju, na eksperimentalnoj osnovi.

Projekt je koštao 11 milijuna dolara

Prvih šest mačaka stiglo je iz Namibije, a ostatak iz Južne Afrike. U sljedećih šest godina planira se svake godine dovesti po još desetak geparda u pokušaju obnove populacije. Projekt indijsku vladu košta oko 11 milijuna dolara. “Osiguranje uspjeha projekta je pitanje nacionalnog ponosa” ističe SP Yadav koji vodi projekt u ime Odjela za šumarstvo indijskog Ministarstva okoliša.

Prva smrt uvezenih indijskih geparda desila se kada je ženka Sasha umrla od prethodno postojećeg zdravstvenog stanja, a iznenada je odmah nakon nje umro i mužjak. Mjesec dana poslije umrla je još jedna ženka zbog nasilnog incidenta parenja. Uginula su i dva mladunčeta koja su bila slaba, pothranjena i dehidrirana.

Uspješnost je i dalje upitna

U srpnju i kolovozu umrlo je još nekoliko geparda zbog vlage, napada crva i infekcije zbog ogrlica za praćenje, što je alarmiralo stručnjake, objašnjava Yadav. Međunarodni stručnjaci za geparde savjetovali su indijski program i kažu da, iako je očekivano da pola uvezene populacije ugine tijekom prve godine preseljenja zbog krivolova ili ekoloških poteškoća, bolji nadzor i pravovremena veterinarska intervencija mogli su spriječiti smrtne slučajeve.

Yadav tvrdi da projekt unatoč svemu obećava ukazujući na stopu preživljavanja geparda od 50 posto. Adrian Tordiffe, južnoafrički stručnjak za geparde, kaže: “da ako projekt uspije, može poslužiti kao model za buduće upravljanje divljim životinjama jer ne živimo u svijetu u kojem možemo dopustiti da se normalna evolucija odvija vlastitim tempom. Svijet mijenjamo prebrzo da bi se mnoge od ovih životinja mogle prilagoditi”, prenosi TIME.