Inspekcija potvrdila nepravilnosti u školi u kojoj su prvašići ostali gladni

Iz Ministarstva obrazovanja poručuju da se učiteljica mora ispričati roditeljima

Children of medical staff members are pictures in the classroom at the Eugene Napoleon Saint-Pierre Fourier private school on April 30, 2020, in Paris, on the 45th day of a strict lockdown in France to stop the spread of COVID-19 (novel coronavirus). (Photo by STEPHANE DE SAKUTIN / AFP)
FOTO: Ilustrativna fotografija/AFP

U Osnovnoj školi Draganići, u kojoj je krajem svibnja četvero prvašića u razredu ostalo gladno, proveden je inspekcijski nadzor i utvrđene su nepravilnosti u postupanju službenih osoba škole. Telegramu je to danas potvrđeno iz Ministarstva obrazovanja, čija je prosvjetna inspekcija provela nadzor u OŠ Draganići.

Utvrđeno je, kako nam kažu iz Ministarstva, da je ravnateljica škole Marica Jurčić, u skladu sa svojim zakonom propisanim obvezama, još 2. lipnja izrekla “pisano upozorenje učiteljici D.S. s mogućnosti otkaza ugovora o radu u slučaju nastavka kršenja obveza iz radnog odnosa”. Nadležni prosvjetni inspektor, nakon što je “utvrdio nepravilnosti u postupanju školskih službenih osoba, rješenjem je naredio otklanjanje nepravilnosti sa svrhom unapređenja rada škole”.

Učiteljica se mora ispričati

Između ostaloga, stoji u rješenju prosvjetne inspekcije, naređuje se da učiteljica D.S. sazove roditeljski sastanak 1. razreda “te da se na istome javno ispriča svim roditeljima vezano za događaje od 25. svibnja 2020.”. Prosvjetna inspekcija naređuje i da se učiteljicu uputi na stručna usavršavanja koja se odnose na cijeli niz tema: odnos učitelj-učenik, međusobna interakcija učitelja u školi, suvremene strategije poučavanja, uspješno upravljanje razredom i stvaranje dobrog razrednog ugođaja. Pedagoginja škole u zadatak je dobila ispitati sociometrijski status učenika 1. razreda.

Prosvjetni inspektor naredio je i ravnateljici škole da na sjednici Učiteljskog vijeća upozna učitelje s odredbama Pravilnika o načinu postupanja odgojno-obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštite prava učenika te prijave svakog kršenja tih prava nadležnim tijelima. Osim toga, ravnateljica na sjednici Učiteljskog vijeća mora učitelje uputiti na odredbe iz Statuta Škole kojima je regulirana poslovna tajna te zaštita osobnih podataka. Iz Ministarstva nam kažu da je o cijelom postupku nadzora obaviještena i Pravobraniteljica za djecu.

Curica je htjela podijeliti svoj obrok

Podsjetimo, četvero prvašića krajem svibnja nije dobilo obrok u OŠ Draganići jer njihovi roditelji nisu platili zaostatke za školsku prehranu. Djevojčica iz razreda htjela je s učenicima podijeliti svoj obrok, no u tome je spriječena, a njena je majka o cijelom slučaju obavijestila medije.

Telegram je, potom, istražio način financiranja školskih obroka za siromašniju djecu u Karlovačkoj županiji; županija je ove godine dobila manje novca iz EU pa su zbog uštede ukinuli obroke prvašićima. Sve ovo potaknulo je četiri profesorice s Pravnog fakulteta u Zagrebu da od Vlade zatraže da osigura besplatne obroke za sve osnovnoškolce.