Inspektori su, zasad, uhvatili 14 trgovaca koji su podigli cijene nakon izbijanja zaraze koronom

U 14 trgovina otkriveno je povećanje cijena, a u 48 slučajeva još se sve utvrđuje

09.10.2019., Trg zrtava fasizma, Zagreb - Zajednicka sjednica Predsjednistva i Nacionalnog vijeca HDZ-a. Andrija Mikulic. 
Photo: Marin Tironi/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Iako je Vlada zbog epidemije koronavirusa zamrznula cijene nekih proizvoda, one i dalje divljaju. Utvrdili su to inspektori Državnog inspektorata koji su u posljednjih nekoliko dana uhvatili 14 trgovaca koji nisu zadržali cijene na razini od 31. siječnja.

Nakon objave pandemije Vlada je još 16. ožujka donijela odluku kojom su limitirane cijene dječje hrane, dječjih pelena, tjestenine, brašna, ulja, šećera, soli, riže, mesnih i ribljih konzervi, vode za piće, zaštitnih rukavica, deterdženata za rublje, te sredstava za dezinfekciju vode, prostora i ruku. No neki se toga očito nisu pridržavali.

Kontrole u 233 trgovine

Tržišni inspektori već su dan nakon Vladine objave krenuli u nadzor. Obišli su do sada 233 tvrtke koje se bave proizvodnjom te trgovine diljem Hrvatske. Zadatak im je bilo provjeriti pridržavaju li se odluke o limitiranim cijenama.

Za njezino nepoštivanje, naime, Zakon o iznimnim mjerama kontrole cijena propisao je kazne u visini od peterostrukog do dvadesetorostrukog iznosa cijene zaračunate iznad propisanih cijena. Uz to i vlasniku firme slijedi kazna od tri do 15 tisuća kuna ukoliko ne poštuje odluku Vlade.

Kakvi su bili rezultati?

Inspektori su provjeravali i krši li netko od proizvođača i trgovaca zabranu nepoštene poslovne prakse, što se kažnjava po Zakonu o zaštiti potrošača. Za to su kazne nešto veće: od pet tisuća kuna za trgovce, do 100 tisuća kuna za njihove tvrtke.

Konkretno, u trgovinama su kontrolirali sve proizvode s popisa te analizirali jesu li njihove cijene porasle neposredno prije 5. ožujka, kada je Ministarstvo zdravstva proglasilo opasnost od epidemije, te nakon 11. ožujka, kada je epidemija i službeno proglašena. To se posebno odnosilo na robu koja se već nalazila u trgovinama i onu za koju nije bilo povećanja nabavne cijene.

Do 19. ožujka, do kada je trajao prvi val ovih kontrola, tržišni inspektori obavili su 233 nadzora. U 14 trgovina utvrdili su povećanje cijena robe za koju je Vlada donijela zabranu. U 48 slučajeva još se utvrđuju sve činjenice, pa nije isključeno da će broj prekršitelja biti i veći, javljaju iz Državnog inspektorata.