Istraživači su kod Australije naši koraljni greben viši od Eiffelovog tornja. Star je 20 milijuna godina

Nije vezan za obližnji Veliki koraljni greben

Vector cartoon style underwater background with sea flora and fauna. Coral reef, sea plants and fishes silhouettes.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Prije desetak dana, tim znanstvenika iz Australije otkrio je koraljni greben visok oko 500 metara. To znači da je 180 metara viši od Eiffelovog tornja, a ugrađen je u morsko dno u blizini sjevernog ruba Velikog koraljnog grebena, piše Gizmodo.

Izvršna direktorica Schmidt Ocean institute, Jyotka Virmani kaže da ovaj pola kilometra visoki greben na području čuvenog Velikog koraljnog grebena pokazuje koliko je tajanstven i neočekivan priobalni svijet.

Star 20 milijuna godina

Tim znanstvenika na brodu Schmidt instituta, greben je otkrio tijekom ekspedicije mapiranja morskog dna oko obala Australije koja bi trebala trajati godinu dana. Greben su otkrili 130 kilometara od obale Cape Yorka u Queenslandu. On je nalik na oštricu noža i širok je oko 1,5 kilometar te se proteže okomito pa je vrh oko 40 metara ispod površine, piše Reuters.

To je prvi odvojeni greben pronađen u više od stotinu godina, piše Gizmodo o uzbudljivom otkriću. Odvojeni grebeni su samostalne strukture pa iako blizu, nije povezan s Velikim koraljnim grebenom, već je duboko ugrađen u morsko dno. Procjenjuje se da je struktura stara oko 20 milijuna godina.

Ključna staništa

Snimke otkrivaju da greben u gornjem dijelu ima mekane koralje i spužve, umjesto tvrdih koralja, što sugerira da jake morske struje usmjeravaju hranjive sastojke na greben, održavajući ga zdravim. Veliki koraljni greben je u posljednja tri desetljeća izgubio 50 posto populacije koralja dok ovaj greben nema nikakvih znakova oštećenja.

Izolirani pomorski grebeni poput ovog ključna su staništa za morski život jer koralji širom svijeta nestaju. Budući da se razvijaju izolirano, mogu biti dom za jedinstvene zajednice morskih organizama, a na njima se čak mogu pojaviti i nove vrste, piše Gizmodo.

“Znanstvenici će tijekom sljedećih godina opsežno proučavati greben i njegove stanovnike kako bi razumjeli novi greben i njegovu ulogu u nevjerojatnom području svjetske baštine Velikog koraljnog grebena” kaže Virmani.