Iz Sindikata pomoraca objasnili su zašto zbilja nije suludo vjerovati da su kapetan Dino i posada još uvijek živi

Splavi su certificirane, moderne, kaže. Nema razloga da Miškić nije postupio prema protokolu

Još uvijek nema rezultata potrage za hrvatskim kapetanom Dinom Miškićem i ostalim članovima posade potonulog tegljača Bourbon Rhode, ali pomoćnik glavnog tajnika Sindikata pomoraca Hrvatske, Vladimir Svalina, za N1 je iznio informacije koji daju nadu da su pomorci još uvijek živi. Ako su se uspjeli spasiti s potonulog broda, Miškić i ostali najvjerojatnije se nalaze na splavima koje su, prema Svalini, dovoljno kvalitetne da ih održe na životu.

“Mi ne želimo vjerovati da njih nema, splavi su bile aktivirane, posada je bez obzira na paklene uvjete tada imala mogućnost da se prebaci na splavi i ono što splav sadrži u smislu preživljavanja još nam daje šanse da su oni živi”, rekao je Svalina. “Splavi su certificirane, moderne, postoji čitav niz izuzetno kvalitetnih proizvođača splavi, nije bilo tehničkih problema u smislu njihova funkcioniranja. Vjerujem da je plan spašavanja bio konzumiran i da je zapovjednik učinio ono što treba za spas sebe i svoje posade”, kazao je sindikalist.

Nekvalitetan kineski brod?

Dodao je i da je za pronalazak pomoraca s Burbon Rhodea potrebna intenzivna potraga. „Signalne rakete koje su viđene govore nam za pravo da su oni tu. Da naglasim, ne bi se desilo prvi put da su ljudi nakon 150, 200, 300 dana plutanja po Pacifiku nađeni. Ono što se desilo prije, moguće da se dogodi i sada”, rekao je Svalina.

Potragu bi trebalo voditi tako da se suzi površina s koje je ispaljena signalna raketa, pri čemu bi trebali pomoći podaci o morskim strujama, te iskoristiti hidrometeorološke satelite i saznanja o uvjetima na koji vladaju u tom dijelu Atlantika, smatra Svalina, koji procjenjuje da bi splav trebala biti južno od mjesta nesreće. Dok su splavi na tegljaču možda bile vrhunske, sindikalist kaže kako sumnja da sam Burbon Rhode nije ni približno jednako kvalitetno plovilo. Riječ je o brodu kineske gradnje koji je, tvrdi Svalina, kompanija pokušavala prodati.

Čime su splavi opremljene?

Tegljač Bourbon Rhode potonuo je 26. rujna oko dvije tisuće kilometara od francuskog otoka Martiniquea. Dosad su pronađena tri preživjela člana posade, te četvorica poginulih. Na brodu ih je ukupno bilo 14. Potraga za pomorcima s Burbon Rhodea intenzivirala se nakon što su dvojica mornara na brodu Alp Striker koji traga za nestalima, u noći s nedjelje na ponedjeljak uočili signalne rakete. Krizni stožer CROSS uputio je tri trgovačka broda da odmah krenu s području s kojeg su, prema navodima mornara, ispaljeni signalni znaci za nevolju. U akciju je krenuo i Hercules C-130, avion američke obalne straže, a pušteni su i dronovi.

Romano Perić iz Sindikata pomoraca jučer je objasnio da su splavi dobro opremljene, te da bi brodolomci koji su se na njih ukrcali mogli biti živi. „Na splavi se mogu nalaziti dovoljne količine hrane i vode koje mogu biti dopunjene zalihama s broda ako su imali mogućnosti da to i naprave. Uz to, ima i reflektirajući radar. Također, ima protustrujno sidro koje usporava brzinu splavi”, rekao je za Novu TV. Dodao je da su preživjeli kazali kako su sve splavi broda spuštene u more, te da treba zadržati nadu u spašavanje nestalih pomoraca sve dok preostale tri splavi ne budu pronađene.