Iza dizajna čuvenih Tiffany lampi stoji žena i tim djevojaka

Desetljećima su sve svjetiljke pripisivane sinu osnivača tvrtke

FOTO: Wkipedia/Brooklyn Museum

Tiffany lampe, nastale početkom 20. stoljeća, i danas su vrlo tražene. Originali Tiffany lampi, sa cvjetnim motivima ili kukcima, na aukcijama postižu vrlo visoke cijene, od desetak do nekoliko stotina tisuća eura.

Jedna originalna lampa, Dragonfly Tiffany, prodana je 2015. godine preko aukcijske kuće Sotheby’s New York za više od dva milijuna dolara. Svjetski muzeji ih čuvaju u svojim stalnim zbirkama.

Potpis voditeljice odjela za rezanje stakla

Bez Clare Driscoll mnoge od ovih secesijskih lampi ne bi postojale niti tako izgledale, piše The New York Times.

Driscoll je bila dugogodišnja voditeljica ženskog odjela za rezanje stakla u tvrtki Tiffany&Company. Desetljećima su sve svjetiljke pripisivane Comfortu Tiffanyju, slikaru-obrtniku i sinu osnivača tvrtke.

Promovirali su ga kao glavnog dizajnera lampi, ističući njegov, navodni, osobni nadzor nad procesom izrade. Tvrtka nikada u javnim materijalima nije ni spomenula Claru Driscoll.

Otkrivena kroz pisma

Postignuća umjetnice Driscoll i drugih Tiffany djevojaka ostala bi zaboravljena da 2005. godine nije otkriveno nekoliko stotina pisama obitelji Driscoll, s prijelaza stoljeća.

U pismima obitelji, majci i trima sestrama, Driscoll opisuje svoj život u Tiffany studiju i prema opisima, prepoznata je kao dizajnerica nekih od najpoznatijih i najomiljenijih Tiffany lampi, Wisteria, Butterfly, Fern, Poppy i Dragonfly.

Zapošljavali su samo neudate žene

Driscoll je u Tiffany došla s diplomom škole Western Reserve School of Design za žene, današnjeg Cleveland Institute of Art.

U početku je radila za proizvođača namještaja, a zatim se sa sestrom preselila u Brooklyn. Maštale su da postanu umjetnice i ubrzo su se zaposlile u Tiffanyju.

Tvrtka je zapošljavala samo neudate žene, a Clara je bila u braku. Za koju godinu, kada joj je suprug umro, vratila se u Tiffany i postala glavna dizajnerica ženskog odjela, a Tiffany djevojke radile su pod njezinim nadzorom.

Zaručila se i napustila tvrtku

Djevojke su ručno oslikavale sitne komadiće stakla i bile su odgovorne za sve aspekte dizajna i izrade osim lemljenja olovom jer su to radili muškarci.

Za nekoliko godina Driscoll se zaručila i napustila Tiffany, ali je zaručnik nestao prije nego što su se vjenčali pa se ona opet vraća u tvrtku. Zaručnik se kasnije vratio tvrdeći da boluje od amnezije.

Konačno je dobila priznanje

Zahvaljujući pismima, danas se zna da je Driscoll vodila studio Tiffany i imala veliku ulogu u stvaranju kultnih svjetiljki.

U jednom pismu opisuje proces nastajanja lampe Butterfly, i izradu modela od platna i papira kako bi gospodin Tiffany mogao vidjeti njezinu ideju. Sljedeće godine u pismu detaljno opisuje Dragonfly lampu.

Clara Driscoll je definitivno pomogla stvoriti tržište za Tiffany lampe podižući ugled kuće desetljećima. Sada je konačno dobila priznanje. U smrtovnici piše da je bila domaćica, ali muzeji diljem svijeta počeli su Driscoll pripisivati zasluge kao istinskoj kreativnoj genijalki koja stoji iza Tiffany lampi.