Izašla je studija koja tvrdi da su genetski modificirani komarci opasni. Sad je neki od njezinih autora žele povući

Šest od deset autora traže povlačenje, kažu da finalna verzija ne odgovara podacima koje su oni predali

Mosquito. Cute cartoon funny character. Insect collection. Baby illustration. Yellow background. Flat design Vector
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Šest od deset autora studije objavljene u Scientific Report početkom rujna, navodno, je zatražilo povlačenje njihove studije koja tvrdi da je pokus s genetski modificiranim komarcima krenuo užasno pogrešno što je rezultiralo ekstra opasnim, mutirajućim sisačima krvi koji su podivljali u brazilskome gradu Jacobini gdje se pokus provodi od 2013. godine, piše Ars Technica.

Genetski modificirani komarci vrsta su komarca aedes aegypti koje je stvorila britanska biotehnološka kompanija Oxitec. Insekt nosi umjetno stvoren gen koji ubija gotovo sve njihove potomke pa se tako ukupna populacija krvopija smanjuje.

Isprva se eksperiment činio uspješnim

Između 2013. i 2015. godine puštano je 450.000 muških komaraca tjedno, muški komarci ne grizu. Istraživanje se prvotno smatralo uspješnim jer je lokalna populacija komaraca pala za 90 posto.

Ali prema spornoj novoj studiji, neke od preživjelih jedinki bile su održivi hibridni komarci za koje je vrlo vjerojatno da su robusniji od izvorne vrste. Tekst studije sugerira da bi hibridni komarci mogli biti otporniji na insekticide i uspješnije širiti zarazne viruse kao denga i zika. Studija je potaknula zabrinjavajuće naslove i potaknula kritike protivnika GMO-a.

Traži se povlačenje studije

Kompanija Oxitec i drugi znanstvenici kažu da je ovo tek bombastična pretpostavka i da je tekst studije pun nedostataka. Očekuje se maleni broj takvih hibrida, od 3 do 5 posto, napominju, ali hibridi ne sadrže trans gene i zato nisu GMO komarci. Osim toga, nema nikakvih dokaza da bi hibridni komarci bili opasniji od originalnih komaraca. Glasnogovornik kompanije Oxitec naziva studiju nekvalificiranom, spekulativnom, prepunom nepotvrđenih tvrdnji. Oxitec dalje kaže da rade s izdavačem časopisa da se članak ukloni ili ispravi.

Glavni autor kontroverzne studije je Jeffrey Powel sa Sveučilišta Yale. Za časopis Science kazao je da on stoji iza podataka i teksta za koji kaže da jasno tvrdi da utjecaj hibridnih komaraca još nije jasan. Koautorica Margareth Capurro, sa sveučilišta Sao Paolo izjavila je da finalna verzija studije ne podudara s podacima koje su ona i njezini suradnici dali koautorima. I kaže da je objavljeni tekst različit od rukopisa oko kojega su se autori složili.