Izgleda da će nastava u zagrebačkim srednjim školama počinjati od 9., umjesto od 8. Zbog gužvi u javnom prijevozu

Ministar i gradski pročelnik ozbiljno razmatraju ovu ideju

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs danas je najavio mogućnost novog rasporeda pohađanja nastave u Zagrebu, kako bi se rasteretio javni gradski prijevoz. Kako je pojasnio u izjavi za N1 televiziju, o tome je razgovarao s gradskim pročelnikom za obrazovanje Ivicom Lovrićem. Prema ideji koja je u razmatranju, učenicima zagrebačkih srednjih škola koje rade u jednoj smjeni nastava bi počinjala sat kasnije.

“U kontekstu javnoga prijevoza, razgovarao sam s gradskim pročelnikom da on napravi analizu škola koje rade u jednoj smjeni i da se pomakne odlazak u školu za jedan sat. Znači škola ne bi počela u 8 sati ujutro, nego bi počela recimo u 9, to za srednje škole govorimo, da smanjite pritisak ljudi u samim sredstvima javnoga prijevoza”, kazao je danas Fuchs, dodajući da oko toga čeka analizu gradskoga pročelnika o kojim se školama radi i koliko ih ima na području grada.

2000 učenika manje u ranojutarnjem prometu

Pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje Lovrić Telegramu je potvrdio da će od ovoga tjedna još pet zagrebačkih srednjih škola koje rade u jednoj smjeni počinjati sat kasnije s nastavom. Tri do četiri jednosmjenske srednje škole na području grada tako već funkcioniraju, ističe.

“Radi se, dakle, oko 2000 djece manje u vršnom opterećenju prometa, koja će putovati sat kasnije. To nije zanemarivo i činimo sitne korake, koliko možemo”, poručio je Lovrić. Dodaje i kako nekoliko inače jednosmjenskih škola od ove školske godine rade u dvije smjene jer su ugostile škole oštećene u potresu.

Istaknimo i kako je ministar Fuchs danas poručio da na razini cijele Hrvatske, od otprilike 27.000 razreda, u tek njih 22 imamo više od dvoje pozitivne djece. “To je relativno malo, to je samo dokaz da škole nisu centri širenja koronavirusa, štogod netko pričao”, izjavio je, dodajući da su djeca u školama pod striktnim nadzorom i epidemiološkim mjerama “i puno bolje zaštićena od kontakata i infekcija, nego vani”.

U većini škola neposredna nastava

Istaknimo i kako na današnji dan, prema posljednjim dostupnim podacima Ministarstva, 48 škola u Hrvatskoj u potpunosti održava nastavu na daljinu. Njih 973 i dalje održava neposrednu nastavu uživo, a 199 kombinira modele A i C (neposrednu i nastavu na daljinu).