Način na koji koristimo mobitel, tvrdi studija, može otkriti imamo li poremećaj raspoloženja

Znanstvenici su razvili metodu koja s 90 posto točnosti detektira poremećaj

Young nerd texting on his smartphone and holding a cup of take away coffee / flat editable vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Poremećaji raspoloženja mogli bi se dijagnosticirati putem praćenja načina na koji koristimo mobilni telefon. Neuronska mreža može otkriti depresiju, maniju kod osoba s bipolarnim poremećajem analizirajući način na koji osoba drži pametni telefon i kako po njemu tipka.

Znanstvenici su dali bipolarnim i zdravim osobama telefone prilagođene tipkovnice koja prikuplja podatke o pritisku na tipku i ima akcelerometar pokreta, a sudionici su i sami izražavali mišljenje osjećaju li se depresivno ili manično.

Predviđa kada će osoba patiti od poremećaja raspoloženja

Sudionici s bipolarnim premećajem koji pate od manije ili depresije, imali su ujednačenije vrijeme tipkanja u usporedbi s kontrolnim subjektima koji su mijenjali brzinu tipkanja. Jedino objašnjenje može biti da bipolarni ljudi ne reagiraju na podražaje kao što su dolazne tekstualne poruke.

Podaci akcelerometra pokazali su da ispitanici s depresivnim i maničnim simptomima imaju tendenciju držati telefon pod kutom. Koristeći ove uvide, znanstvenici su napravili algoritam pod nazivom DeepMood koji predviđa kada će bipolarni subjekt patiti od poremećaja raspoloženja. DeepMood je postigao točnost od 90 posto u seansama koje su trajale manje od jedne minute, piše Technology Review.