Izgleda da su mačke još lukavije nego što smo mislili, kuže zakone fizike i to koriste da zgrabe plijen

Istraživanje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Kyoto u Japanu

FOTO: scott feldstein/Flickr

Mačke mogu razumjeti princip uzroka i posljedica kao i neke elemente fizike. Kombinirajući ove sposobnosti s njihovim izraženim sluhom, mačke mogu predvidjeti gdje se plijen skriva. Barem tako tvrde znanstvenici sa Sveučilišta Kyoto u Japanu. Naime, istraživanja ovog tima bazirala su se na testovima mogu li mačke percipirati postojanje objekta kojeg ne vide na temelju onoga što čuju.

U nastavku svog istraživanja, htjeli su vidjeti i mogu li percipirati osnovne zakone fizike na temelju toga očekuju li da će iz posude koja zvecka ispasti neki objekt te da iz one koja ne zvecka, neće ispasti ništa.

Kako bi došli do odgovora, uzeli su 30 kućnih mačaka i s njima proveli eksperiment. Svaki put bi tresli posudu pred njima, a ona je nekad bila tiha, a nekad je zveckala. Nakon toga su je okrenuli da pokažu mački je li nešto skriveno u posudi. Kako bi bili sigurni da mačke kuže stvar, a ne da su naučile trik, pola vremena eksperiment je poštovao zakone fizike, a pola vremena nije. Točnije, nekad je posuda zveckala i u njoj je bio objekt, nekad nije zveckala, ali je u njoj također bio objekt. I obrnuto.

Mačke nisu naučile trik nego su koristile logiku

Mačke koriste logiku za hvatanje miševa
Mačke koriste logiku za hvatanje miševa Sonja Pieper/Flickr

Kako su mačke provele više vremena istražujući zveckajujuću posudu i tražeći objekt, očekujući da objekt bude unutra, to znači da su same došle do zaključka kako zveckanje podrazumijeva i postojanje objekta.

Osim toga, mačke su provele i više vremena proučavajući posude koje su zveckale što sugerira kako imaju nekakvo razumijevanje ideje uzroka i posljedica, piše Science Daily.

“Mačke koriste logiku te razaznaju zvukove i buku na temelju kojih mogu predvidjeti postojanje objekata koje ne vide”, komentirao je Saho Takagi, voditelj istraživanja te pojasnio kako mačke te svoje sposobnosti inače koriste za hvatanje plijena i otkrivanja gdje se, recimo, miš nalazi.