Izgubljena Picassova slika provela 50 godina u ormaru. Sretni nalaznik nedavno ju je prodao za 150 tisuća dolara

Vrijedno djelo pronađeno je u američkoj saveznoj državi Maine

FOTO: John McInnis Auctioneers

Neimenovani muškarac iz Nove Engleske potpuno se šokirao kada je u kući svojih rođaka u Maineu pronašao rijetko djelo Pabla Picassa. Uokvireni papir veličine 40 puta 40 centimetara, s autorovim potpisom u donjem desnom kutu, čamio je u ormaru punih 50 godina, izjavila je neimenovana osoba, piše na stranici Live Auctioneers. Nakon toliko desetljeća, slika je prošlog tjedna prodana na aukciji za više od 150.000 dolara, piše Boston Globe.

Prodavač, koji je odlučio ostati anoniman, kaže da su njegove baka i teta studirale umjetnost u Europi, tijekom dvadesetih godina prošloga stoljeća. Njegova teta sakupljala je rijetke knjige i umjetničke predmete. “Ove žene imale su beskrajno zanimljiv život, s neobičnim putovanjima koje im je priuštio ujak koji je imao mlinove u Maineu. Picassova slika otkrivena je u kući moje tete, koja je kuću naslijedila od ujaka krajem tridesetih godina”, rekao je vlasnik.

Čeka se provjera autentičnosti

Prema Associated Pressu, stručnjaci aukcije u Amesburyju iz Massachusettsa tvrde da je Picasso naslikao ovo djelo kao model za monumentalnu scensku zavjesu naslikanu 1919. godine, za balet Le Tricorne, Trorogi šešir. Prema opisu aukcijske kuće, djelo je posve jedinstveno. Treba napomenuti da sliku još uvijek nije službeno potvrdio sin umjetnika i jedini autentifikator, Claude Ruiz-Picasso. Kupac, koji je također odlučio ostati anoniman, ima najmanje 120 dana da sliku ponudi na procjenu.

Picasso je ovo djelo vjerojatno naslikao tijekom svog jedinog produženog boravka u Londonu. U ljeto 1919. godine umjetnik rođen u Španjolskoj putovao je s Rusom Sergejem Pavlovičem Djagiljevim i njegovom revolucionarnom baletnom trupom u Englesku, gdje je dizajnirao scenografiju i kostime za balet Trorogi šešir.

Stručnjak kaže da je riječ o vrhunskom djelu

Slikar je upoznao Dijagiljeva 1916. godine, kada je Rus od njega naručio izradu kostima za balet Parada. Picasso se kasnije i oženio jednom od balerina trupe, Olgom Khoklovom. Dijagiljev je inspiraciju za Trorogi šešir našao u romanu španjolskog književnika Pedra de Alarcona. U počast svojim “andaluzijskim korijenima”, Picasso je u kostimografiju, kao i na dizajn zavjesa pozornice, uključio toreadore.

Zavjesa je 1959. godine premještena u New York gdje je visjela na zidu restorana Four Seasons u zgradi Seagram do 2014.godine. Nakon žestoke pravne bitke, tim stručnjaka pažljivo je premjestio djelo u njegov trenutni dom, NYHS, New York Historical Society, izvještavao je New York Times. Prema NYHS-u, biograf John Richardson opisao je Picassov dizajnerski rad za Trorogi šešir kao “umjetnikovo vrhunsko kazališno postignuće.”