Izvukli smo par činjenica o plijesni na hrani; za slučaj da niste sigurni kad je smijete, a kad ne smijete jesti

Jesti kruh na kojem se pojavila plijesan baš i najpametnije

FOTO: Max Pixel

Svaki puta kada bacimo pljesniv komad kruha, možda nam je malo žao i pomislimo, pa možda nismo trebali, plijesan je ionako penicilin. Ali stručnjaci nemaju dvojbe, pljesniv kruh ne treba jesti, piše NPR. Marianne Gravely, iz američkog Department of Agriculture kaže da kod mekane hrane kao što je kruh, plijesan prodire dublje u hranu.

Plijesan koja pod mikroskopom izgleda kao mini gljive i jest vrsta gljivica, s vidljivim sporama na površini i cijelom mrežom mikroskopskih korijena koji prodiru duboko ispod i često nisu vidljivi oku. Prodor plijesni u kruh je dublji nego što oko u prvi čas sugerira.

Alergijske reakcije i respiratorni problemi

Malo je drugačije kod izrezanog kruha, kod kriški možete reći koja je zahvaćena i ta je procjena uglavnom u redu. Iako, kriške nisu garancija da se plijesan nije proširila pa je i ovo možda bolje baciti čim nismo posve sigurni. Kad se plijesan počne širiti i druge štetne bakterije povezane s kvarenjem hrane mogu prodrijeti u hranu.

Neke plijesni kao one u siru gorgonzola sigurne su za jelo. Ali pljesniv kruh nije benigni izvor dodatnih vlakana. Mogu se javiti alergijske reakcije i respiratorni problemi. Čak i udisanje plijesni može biti opasno. Da bi izbjegli udisanje plijesni preporuča se stavljanje pljesnive hrane u plastičnu vrećicu i bacanje u pokrivenu kantu, daleko od dosega djece i životinja.

Plijesan je prilično pametna i prilagodljiva

Mekano voće, meso i džemove isto tako treba baciti ako ih zahvati plijesan. Dobra je vijest da tvrđu hranu možemo spasiti i ako se plijesan pojavi. Tvrdi sirevi, salame i povrće kao mrkva, kupus imaju otpornije površine pa korijeni plijesni teže prodiru. Možete ukloniti plijesan s površine prije nego upropasti unutrašnjost. Čistim nožem uklonite plijesan ali zahvatite 2 do 3 centimetra dublje i sa svake strane.

Na prvom mjestu ne dozvolite hrani da se uplijesnivi. Prije kupnje u dućanu osobito ako je proizvod u plastičnoj vrećici, provjerite kakvo je stanje. Ako nađete koju pljesnivu jagodu u kutiji, ne morate baciti cijelo pakiranje. Samo druge operite. Postoji i aplikacija koja pokazuje koliko dugo traju različite vrste hrane. Plijesan je prilično pametna i prilagodljiva. Voli vlažan okoliš i toplinu ali može narasti i u hladnjaku, jednako na slatkim i slanim stvarima.