Japanska tvrtka planira do 2017. godine napraviti farmu salate na kojoj će raditi roboti

Tvrtka Spread planira gradnju farme 2016. godine u Kizugawi u Kyotu

FOTO: Spread Co.

Japanska tvrtka Spread nada se da će do 2017. godine otvoriti prvu robotsku farmu za proizvodnju salate u Kizugawi u Kyotu. Tvrtka planira s gradnjom farme, koja će se prostirati na 4.800 kvadratnih metara, početi 2016. godine.

Troškovi gradnje koštat će 10.8 milijuna funti, a The Wall Street Journal prenosi da tvrtka Spread još uvijek radi na svojoj tehnologiji kako bi riješila proces sadnje te su joj još uvijek potrebni ljudi kako bi osigurali da sjeme salate proklija.

Pozitivan utjecaj na okoliš

Tehnologija može omogućiti uzgajanje sjemena, njegovo presađivanje, održavanje i branje gotovog proizvoda. Tvrtka je već proizvela 21 tisuću glavica salate dnevno na farmama uz pomoć umjetnog svjetla. Nakon što farme prođu proces nadogradnje procjenjuje se da bi mogle proizvoditi 30 tisuća glavica salate dnevno.

Tvrtka proizvodi 21 tisuću glavica salate dnevno
Tvrtka proizvodi 21 tisuću glavica salate dnevno Spread Co.

Fast Company prenosi kako bi uporaba robota smanjila troškove rada za 50 posto. Unaprijeđenje farmi trebalo bi pozitivno utjecati i na okoliš, pa bi farme reciklirale 98 posto vode koja bi se koristila za uzgajanje salate.

Veća razina higijene

Kompjuteri će regulirati i stabilizirati sve uvjete uzgoja poput osvjetljenja, temperature, vlažnosti, razine ugljikovog dioksida i kvalitete vode. S obzirom da se radi o farmama u zatvorenim prostorima neće biti potrebe za uporabom pesticida ili insekticida.

Farme će također imati bolje higijenske uvjete jer neće biti izložene ljudskim mikrobima. “Potpuna automatizacija smanjuje izlaganje usjeva ljudskom kontatku tijekom uzgoja, a samim time smanjuje se rizik za kontaminaciju i povećava se razina higijene”, rekao je glasnogovornik Spreada za Fast Company.