Jedna američka studija dokazala da bi novo efikasno oružje protiv tumora na mozgu mogla biti ljudska koža

Znantvenici su kreirali genetski modificirane stanice ljudske kože

FOTO: YouTube

Ljudska koža može se genetski modificirati u matične stanice koje ubijaju stanice karcinoma mozga, kaže nova studija, a prenosi The Verge. Najnovije dostignuće testirano je na miševima ali je eventualno moguće da se pretvori u personilizirani tretman za ljude koji imaju smrtonosni oblik tumora mozga.

Studija se nadograđuje na prijašnje otkriće da matične stanice mozga imaju čudan afinitet za karcinome. Tako su znanstvenici, vođeni Shawnom Hingtgen, profesorom na sveučilištu Sjeverna Carolina, kreirali genetski modificirane matične stanice ljudske kože.

Nova šansa za život

Zatim su te stanice naoružali lijekovima koji prodiru direktno u tumore i ubrizgali ih miševima oboljelima od ljudskog oblika tumora mozga. Tretman je smanjio tumor i produžio život miševima, prema rezultatima objavljenima u Science Translational Medicine.

O matičnim stanicama se, inače, razmišlja kao o terapiji u kontekstu ponovne izgradnje slomljenog dijela tijela kao leđne moždine. Ali ako bi se one mogle modificirati da postanu oružje u borbi protiv karcinoma, to bi pacijentima sa smrtonosnim i neoperabilnim tumorom kao što je glioblastoma dalo bolje šanse za preživljavanje.

Što je glioblastoma

Glioblastoma pogađa obično odrasle osobe i visoko je smrtna jer se širi mrežom kancerogenih niti. Čak i kada se odstrani glavna masa tumora, ove niti ostaju unatoč kemoterapiji i zračenju. Već desetljećima ne postoji lijek niti tretman i stalno se pokušava naći terapija koja bi pacijentima dala šansu.

Postoji problem pošto nije lako doći do matičnih živčaih stanica mozga. One se nalaze u stijenkama irigacijskih kanala mozga, područjima koja sadrže cerebrovaskularnu tekućinu, ventrikule. One generiraju stanice živčanog sustava tijekom našeg života.

Stvaranje novih živčanih stanica

Grupa znanstvenika sa City of Hope u Californiji radila je kliničko ispitivanje na pacijentima sa glioblastomom, genetički modificiranim živčanim matičnim stanicama, korištenjem stanica sa fetalnog tkiva. Kako to nisu vlastite pacijentove stanice, vjerojatnije je odbacivanje i nemogućnost tretmana. No, i za ljude koji nisu odbacili stanice tretman nije bio osobito učinkovit.

Znanstvenik koji se bavi matičnim stanicama, Frank Martini sa Wake Forest School of Medicine, kaže da nije moguće generirati banku živčanih matičnih stanica ni od koga je treba ući u mozak i napraviti resekciju. Hingtgen i njegovi suradnici otkrili su način kako da generiraju živčane matične stanice iz kože pa bi u budućnosti bilo moguće živčane matične stanice personalizirati za svakog pacijenta.

Dulji životni vijek miševa

U ovoj studiji korištene su stanice kože ekstrahirane od ostataka ljudskog tkiva tzv kirurškog otpada. Dr Marini kaže da je to magično jer iznenada imamo živčane matične stanice koje se mogu koristiti za navođenje ubijanja kancerogenih tvorevina. Znanstvenici su stvorili nešto između stanica kože i neuralnih matičnih stanica za samo četiri dana.

Ove genetskim inženjeringom načinjene stanice ubrizgane s miševima koji su imali ljudske stanice glioblastoma koje su se bez kontrole multiplicirale da stvore tumor u mozgu miševa. Injektirane živčane matične stanice smanjile su tumor i održale miševe živima 30 dana dulje.

Početak koji obećava

Ne zna se još kako bi se terapija koristila kod ljudi. Najvjerojatnije je da će se tumor odstranjivati operacijom, a zatim će se matične stanice generirane od stanica vlastite kože ubacivati u rupu koja je ostala iza odstranjenja tumora. Kod miševa se pokazalo da je na taj način tumor koji je poslije operacije opet narastao bio tri puta manji.

Ovaj početak obećava ali će proći još godine prije nego postane klinički postupak. Dr Hingtgen koji je osnovao kompaniju Falcon Therapeutics, kaže da rade što brže mogu ali da pacijentima danas još ne mogu pomoći. “Za godinu, dvije možda ćemo moći,” kaže Hingtgen.