Jedna američka studija sugerira da bi bebe trebale spavati s roditeljima. U istoj sobi, ali u svom krevetu

Tako se reducira sindrom iznenadne dojenačke smrti i olakšava dojenje

FOTO: Flickr

Prema American Academy of Pediatrics najbolje mjesto gdje novorođena beba treba spavati je u roditeljskoj spavaonici, u vlastitom krevetiću, dok ne napuni šest mjeseci, a najbolje do 12 mjeseci. Studije su pokazale da se na taj način može reducirati rizik sindroma iznenadne dojenačke smrti, neočekivane smrti djeteta između 2 tjedna i godine dana života, piše na Harvard Blogu.

Studija objavljena u časopisu Pediatrics ističe i koji je nedostatak spavanja u roditeljskoj spavaonici, bebe ne spavaju dobro, a niti roditelji. Bebe koje počnu spavati u svojoj sobi prije četvrtog mjeseca života, spavaju dulje nego oni koji dijele sobu sa roditeljima. Kada imaju devet mjeseci ova su djeca bolji spavači. Ovo nije mala stvar za roditelje kojima stalno fali sna.

Prevencija sindroma iznenadne dojenačke smrti

Nekoliko dodatnih minuta može načiniti razliku, a istraživanje sugerira da uredno spavanje u ranom djetinjstvu poboljšava šanse za dobro spavanje u kasnijoj dječjoj dobi. Bebe koje dijele sobu sa roditeljima puno češće završavaju u roditeljskom krevetu tijekom noći i vjerojatnije imaju jastuke, dekice i druge nesigurne stvari oko sebe.

Bebe koje spavaju u odvojenoj sobi imaju dosljedan sat odlaska u krevet i imaju bolju rutinu spavanja, a što se pokazalo važno da bi spavale bolje. Ali kao i sve u medicini, ni ovo nije jednostavno. U komentaru koji prati studiju, rana konsolidacija spavanja ili spavanje puno sati u komadu, nije nužno dobra stvar. Sposobnost lakog buđenja je važna i može biti kritična u preveniranju sindroma iznenadne dojenačke smrti.

Sva djeca jednom nauče spavati cijelu noć

Buđenje koje se dešava zbog dijeljenja sobe sa roditeljima može zapravo štititi dijete. Ni ova rana dojenačka dob ne traje dugo. I mada se čini kao vječnost, tijekom vremena, većina djece, nauči spavati cijelu noć. Ako je dijete pokraj vas, lakše ga dojite. Majčino mlijeko se brže probavlja pa se dojena djeca bude češće. Kada su bebe u drugoj sobi, majkama se teže dizati i možda ih zato doje manje mjeseci.

Svako dijete i svaka obitelj su različiti, svaka situacija je različita. Dijeljenje sobe sa roditeljima može pomoći smanjenju rizika sindroma iznenadne dojenačke smrti i olakšavati dojenje. Ali ako zbog toga roditelji ne spavaju dovoljno, to nije ni za koga dobro. Zbog spavanja u istoj sobi može trpiti i odnos roditelja jer im se čini da nije u redu biti intiman u istoj sobi gdje beba spava. Morate razmisliti i savjetovati se sa liječnikom da bi odlučili što je bolje za sigurnost i zdravlje vaše bebe, i za zdravlje i sreću obitelji.