Jedna arheologinja poziva ljude da preko satelita traže opljačkana nalazišta. Probao sam i nisam se baš proslavio

Morate promatrati slike koje vam izbacuje stranica i tražiti znakove

FOTO: YouTube/screenshot

Da me sad netko pita da opišem kako zamišljam da izgleda pljačkanje grobnica, zakopanih hramova i izgubljenih gradova, vjerojatno bi opisao nešto ovako. Trojica sumnjivih likova šuljaju se kroz šikaru. Noć je. Kreću se tiho i oprezno, pazeći da mekim koracima ne ostave nikakav trag u suhom tlu. Na leđima su im ranci i krampovi. Prvi i najsumnjiviji od njih u rukama ima komad blijedog pergamenta na kojim je jedva čitkim linijama iscrtan plan prostora s velikim crvenim iksom negdje u gornjem desnom rubu.

Sad, da me netko zamoli da opišem kako izgleda čovjek čiji je posao da spriječi pljačkaše grobnica, zakopanih hramova i izgubljenih gradova, vjerojatno bih opisao markantnog čovjeka u blijedo smeđem kombinezenu. Na glavi mu je šešir od brušene kože, a prvi gumbi košulje šmekerski su raskopčani pa se kroz njih probijaju preplanula prsa i rijetke, muževne malje. Revolvover za opasačem još je vruć dok čeličnim pogledom skenira unutrašnjost nekakvog sumnjivog bara u Marakešu. U digitalnom svijetu, stvari ipak izgledaju malo drugačije.

Manje uzbudljiva stvarnost

Jer, stvarnost je puno manje uzbudljiva. Tehnički isti posao koji je na ekranu radio Indiana Jones danas se može svesti na dvadeset sekundi buljenja u pikseliziranu sliku komada pustinjskog tla, šikare ili krša i pokušavanje razaznavanja je li tamni kvadratni milimetar sjena nekog kamena ili pokušaj iskopavanja zakopanog blaga. Sve iz naslonjača, naravno.

GlobalXplorer je projekt američke arheologinje Sarah Parcak. Radi se zapravo o digitalnom arheološkom pomagalu u kojem korisnici za arheologe promatraju satelitske snimke nasumičnih terirotorija i prijavljuju moguće tragove pljačkanja arheoloških nalazišta.

Sve vam pokažu u tutorialu

Kada odete na stranicu GlobalXplorera iskače vam video u kojem vam Sarah objašnjava kako je pljačkanje jedan od najčešćih načina uništavanja arheoloških pronalazišta i moli vas za pomoć. Video zatim pokaže naizgled običnu pločicu teritorija snimljenu satelitom.

Sarah vas upozori na neobične rupice u tlu – dokaz da su na tom mjestu pljačkaši pokušavali kopati po arheološkom pronalazištu za koje znanost možda još uopće ne zna. Nakon toga upozori vas na tragove bagera kojeg su pljačkaši korisitili i još par znakova koji ukazuju na to da se na tom mjestu ilegalno kopalo.

Tinder za arheologe

Cijeli video traje nešto više od šest i pol minuta i nakon što ga pogledate trebali bi biti u stanju na satelitskoj snimci dijela teritorija prepoznati tragove arheološke pljačke. Stranica vam tada prikazuje pločicu teritorija. Ako primjetite tragove na koje su vas upozorili u videu, prijavite ih tako da kliknete na opciju Looting (pljačkanje). Ako ih nema, odaberete opciju No Looting. Nakon što odabrete jednu od opcija, stranica vam prikazuje novu pločicu.

Prva pločica koju smo mi dobili na inspekciju bila je nekakav kameni krš, bez znakova pljačke (ni pretjeranog života). Poslije toga dobili smo nekakvu pustu zemljanu plohu, pa obrađeno polje, pa kraj nekakvog sela, zemljani put i nešto nalik na močvaru. Nigdje nije bilo znakova sumnjivih iskopina ni tragova pljačke. Naš doprinos očuvanju baštine čovječanstva bio je, priznajemo, minimalan. Vi možete probati ovdje.