Nekad je nužno odabrati stranu

Jedna nova studija je pokazala da dronovi mogu biti korisni u medicini; značajno brže dolaze do pacijenata od kola hitne pomoći

Neće zamijeniti kola hitne pomoći, ali su važni kod hitnih reakcija

Kod slučajeva srčanog zastoja, sekunde su bitne. Hitne službe možda djeluju brzo, ali dronovi bi, izgleda, mogli biti brži. Jedna švedska studija, objavljena prije par dana, sugerira da dronovi, opremljeni defribrilatorima, do bolesnika sa srčanim zastojem mogu doći u prosjeku 16 minuta brže nego vozila hitnih službi. “Sa svakom minutom koja prođe od udara do pomoći šanse za preživljavanje padaju za 10 posto” , rekao je Guardian Jacob Hollenberg, koji je vodio istraživanje.

Ako pomoć ne stigne desetak minuta nakon zastoja, šanse za preživljavanje iznimno su niske i zato je vrijeme reakcije kod tih slučajeva jako bitno. Kako bi testirali mogu li dronovi doista smanjiti vrijeme reakcije, Hollenberg i kolege izveli su elaboriranu simulaciju. Postavili su dron sa defribrilatorom kod jedne stockholmske vatrogasne postaje, a zatim su, kroz 72 sata, simulirali hitne reakcije na lokacijama na kojima su u periodu od 2006. do 2014. ljudi stvarno zvali hitnu pomoć zbog zastoja srca.

Rezultati obećavaju, ali…

S obzirom da su ekipe hitnih sužbi reagirale na pozive o srčanom udaru na tim lokacijama i da su se vremena reakcija bilježila, istraživači su mogli lako usporediti vremena koja su bila potrebna dronovima i kolima hitne službe. I rezultati su bili uvjerljivo u korist dronova. Kolima hitne službe u prosjeku je trebalo 22 minute od poziva do pristizanja na lokaciju. Dronovi bi isti put prešli za, u prosjeku, pet minuta.

Te su brojke zbilja impresivne, ali ipak je par stvari potrebno uzeti u obzir. Lokacije koje su korištene u istraživanju birane su zato što su na na tim lokacijama zabilježena jako loša vremenska reakcije kola hitnih službi; na lakšim rutama razlika možda nije tako velika. Moguće je da se u slučaju reakcije na tim lokacijama dogodilo nešto u prometu što je usporilo kola i da bi u drugim situacijama reagirala brže. Na testovima se pazilo da dronovi lete samo po dobrom vremenu.

Dronovi nikako ne mogu zamijeniti ljudske ekipe, niti to itko planira (pacijente je još uvijek potrebno prevesti do bolnice). Ovi rezultati ipak pokazuju potencijal. Hollenberg je rekao da bi se u drugim studijama mogla testirati učinkovitost dronova u drugim vrstama hitnih slučajeva, poput na primjer, alergijskih reakcija.