Jedna žena je sudjelovala u studiji o spavanju. Evo što se dogodilo kada je skratila san za samo dva sata

Pore i crvenilo se udvostručuju, a moguće je i pucanje kapilara

San je izuzetno bitan za naše zdravlje, a najnovije istraživanje pokazuje koliko. Sarah Chalmers je zajedno sa 11 tisuća drugih Britanaca sudjelovala u velikoj studiji o spavanju koju je proveo London Sleep Center, a s ciljem kako bi otkrili sve nuspojave koje nedostatak sna čini našem izgledu.

Na taj se korak 46-godišnjakinja, koja spava u prosjeku šest sati, odlučila jer je primjetila koliko manjak sna loše utječe na njezino stanje – slabija koncentracija, memorija, izgled kože (podočnjaci, vidljive pore…) Znanstvenici tvrde da samo jedna ili dvije noći lošeg spavanja imaju izuzetno loš efekt na cijelo tijelo; od pamćenja do izgleda kože. Stoga je Chalmers odlučila provjeriti je li to, stvarno, točno.

“To je kao da dan za danom automobilom prelazite preko graba. Auto se sve više uništava, a to se događa i s tijelom bez dovoljno sna”, objašnjava Irshaad Ebrahim iz London Sleep Centra. A nuspojave manjka sna ta majka troje djece osjećala je godinama – bila je nervozna, stalno se osjećala gladnom i bila je poprilično rastresena.

Veza između nesanice i niskog praga boli

sarah chalmers lard as moisturiser john godwin
Prije početka eksperimenta

“Tijekom radnog tjedna spavala sam u prosjeku šest sati, a vikendom sam se trudila to nadoknaditi i posljednjih godina, kako su djeca bila veća, spavala sam oko osam sati”, objašnjava Chalmers. Kada se podvrgnula studiji prvu noć spavala je samo četiri sata, što je polovica od preporučene doze sna. Nakon nekoliko dana počela je povećati količinu sna za 25 posto.

Znanstvenici su ustvrdili da osobama koje manje spavaju za 60 posto opada sposobnost rješavanja problema te za 40 posto opada pamćenje. Također, uočena je povezanost između nesanice i niskog praga boli.
No, najviše se nedostatak sna odražava na našoj koži.

“Ne kaže se bez razloga da je san potreban za ljepotu, jer je to uistinu tako”, kaže psiholog Guy Meadows za Daily Mail. Dermatologica Anita Sturnham se slaže s time – nedostatak sna utječe na našu kožu pa izgledamo umorno, pojačavaju nam se bore, lice izgleda natečeno te dobivamo podočnjake.

Teško popravljiva šteta

fml-sleep project sarah chalmers day 2
Chalmers nakon što je radikalno smanjila san

Naime, kada ne spavamo dovoljno povećava se razina kortizola koji smanjuje kolagen i elastičnost naše kože. Prije nego što je započela eksperiment Chalmers se podvrgnula analizi kože, koja je pokazala da je za njezine godine u dobrom stanju. Imala je uredne pore i teksturu. No, već nakon prve noći, kada je spavala samo četiri sata, povećale su joj se bore, pogoršala tekstura kože i pojačalo crvenilo.

Zbog nedostatka sna slabije se otpuštao hormon koji pomaže u regeneraciji kože te su se pojavile i prve naznake pucanja kapilara. No, ono što je najgore – štetu koju tako nanosimo našoj koži nemoguće je jednokratno popraviti. Manjak sna utječe i na naš imunološki sustav koji ostaje otvoreniji za infekcije. Stoga je san, ističu znanstvenici, izuzetno bitan.