Jednostavna injekcija nanočestica mogla bi spriječiti srčani udar

Razvijena tehnologija nanočestica razbija plak na stijenkama krvnih žila

FOTO: Nicola Sap De Mitri/Flickr

Znanstvenici sa Sveučilišta Georgia razvili su tehnologiju nanočestica koje razbijaju plak koji se taloži na stijenkama krvnih žila tako da se on tada može jednostavno isprati. Rad su prezentirali na sastanku Američke udruge kemičara u San Diegu.

Veliki broj svjetske populacije ima za život opasnih problema kada arterijske krvne žile koje vode krv bogatu kisikom po tijelu imaju ugruške. Malene nanočestice mogle bi očistiti blokirane arterije od naslaga kolesterola i masti.

Znanstvenica Shanta Dhar koja vodi istraživanje kaže da su ovom tehnikom uspjeli na stanicama u laboratoriju i nadaju se početku kliničkih istraživanja unutar slijedeće dvije godine.

Moći će se koristiti i kod prijetećih moždanih udara

Ona kaže da kada započnu klinička istraživanja biti će moguće pacijentu ubrizgati jednu injekciju intravenozno i tako smanjiti rizik srčanog udara.

Ova će se tehnologija, malo modificirana, moći koristiti i kod prijetećih moždanih udara. Ista tehnologija ovog laboratorija koristi se da se napadnu stanice karcinoma dojke.

Nanočestice su 1000 puta finije nego vlas kose. Profesorica Dhar objašnjava da djeluju na način da oponašaju dobar kolesterol, HDL. Liječnici vjeruju da HDL kolesterol miče loš kolesterol koji se taloži na stijenkama arterija i može ih začepiti pa dolazi do srčanih i moždanih udara.