Ovu metodu štednje u Japanu koriste već 119 godina. Jednostavna je, efikasna i besplatna

Oni koji su isprobali, kažu da im je kakeibo metoda uštedila 35% na mjesečnim troškovima

Kakeibo je više od proračunske metode – to je financijska filozofija usredotočena na pažljivo, promišljeno trošenje i štednju. Iako možda zvuči pretenciozno, kakeibo je u biti vrlo jednostavna metoda koja je prilagođena svačijem životnom stilu.

Oni koji su isprobali, kažu da im je kakeibo metoda uštedila 35% na mjesečnim troškovima i definitivno su dobili osjećaj za svoje financijske prioritete. Najbolje od svega, osim cijene za olovku i papir, kakeibo je potpuno besplatan. Eevo kako uštediti više i trošiti pažljivije uz Kakeibo, stoljetnu jednostavnu metodu štednje iz Japana — za koju nije potrebna nikakva pametna tehnologija.

Kakeibo je stoljetna jednostavna ​​metoda štednje iz Japana

Kakeibo je u biti fizički dnevnik proračuna. Korisnici odgovaraju na neka financijska pitanja i postavljaju ciljeve štednje. Zatim prate svoje troškove, svrstavaju kupnje u kategorije i pregledavaju troškove na kraju svakog mjeseca. Dobio je ime po japanskom izrazu koji znači “financijska knjiga kućanstva”.

Proces nalikuje većini najboljih aplikacija za upravljanje novcem, poput PocketSmitha i You Need a Budget (YNAB). Ali s kakeibom nema preuzimanja, poveznica na bankovne račune ili redovitih obavijesti — samo dobro staro vođenje evidencije.

Što je još važnije, kakeibo je dizajniran da vam pomogne razmisliti o svom odnosu prema novcu i razumjeti zašto kupujete. U digitalnom dobu kad možemo potrošiti stotine dolara u samo nekoliko klikova na Amazonu, cijenimo ovaj podsjetnik da usporimo i osvrnemo se na svoje troškove.

Cilj je staviti fokus na kvalitetu onoga što već imamo

Dok je kakeibo još uvijek nov u Europi, u Japanu je tradicija već stoljećima. Japanska novinarka Hani Motoko, prva žena novinarka u Japanu, pisala je o ovoj financijskoj metodi u ženskom časopisu iz 1904. godine. Od tada se ovaj računovodstveni sustav infiltirao u japanskim domaćinstvima koje vode računa o svom kućnom budžetu.

Kada je spisateljica Fumiko Chiba objavila vodič “Kakeibo: Japansko umijeće štednje” 2018., trend je uzeo maha na i Zapadu. Chiba navodi da je prava vrijednost i naglasak na stvarima koje već posjedujemo, a ne na kvantiteti toga što posjedujemo. Ušteda novca ustvari samo znači pametno trošenje novca. Autorica napominje razliku između potrebe i želja. Primjerice, hrana je potreba, no česti obroci u restoranima su želja. Nove hlače za poslovni sastanak je potreba, ali ako imate već pet komada sličnih hlača u ormaru – onda je to samo želja.

kakeibo japanska metoda stednje

Prema kakeibo metodi, morate si postaviti sljedeća pitanja prije kupnje bilo kakvih stvari koje nisu bitne — ili stvari koje kupujete impulzivno, ali vam možda neće nužno trebati:

  • Mogu li živjeti bez ovog predmeta?
  • S obzirom na moju financijsku situaciju, mogu li si to priuštiti?
  • Hoću li ga doista koristiti?
  • Imam li mjesta za to?
  • Kako sam uopće naišao/la na to? (Jesam li to vidjela/o u časopisu? Jesam li naišla/o na to nakon što sam iz dosade zalutala/o u suvenirnicu?)
  • Kakvo je moje emocionalno stanje općenito danas? (Mirno? Pod stresom? U slavljeničkom raspoloženju? Osjećam se loše?)
  • Kako se osjećam kad to kupim? (Sretno? Uzbuđeno? Ravnodušno? I koliko taj osjećaj traje?)

Kako uvesti metodu kakeibo po koracima

1. korak: Nabavite olovku i bilježnicu

Za početak trebate dvije bilježnice – jedna veća i jedna manja. U veću bilježnicu upisujete vaše prihode i na što planirate potrošiti novac te koliko želite uštedjeti. Drugu, manju bilježnicu, nosite uvijek sa sobom i zapisujete na što ste sve i gdje potrošili novac.

2. Postavite cilj štednje za mjesec

Pratite svoje prihodne neko vrijeme. Mjesec dana bilo bi dobro razdoblje za početak. Dokumentirajte sve svoje fiksne troškove i prihode za ovo razdoblje. Nakon što zabilježite svoje fiksne troškove i prihode, ostatak ide za vaš cilj štednje.

3. korak: Podijelite ostatak svoje potrošnju po kategorijama

Sljedeći korak je stvaranje četiri različite kategorije u koje idu vaši trošakovi. Kakeibo uključuje kategorije od četiri stupa na koje se trebate usredotočiti:

  • Potrebe: O ovim troškovima se ne može pregovarati — stanarina, namirnice, plaćanja automobila, zdravstvenog osiguranja ili studentskih zajmova.
  • Želje: O ovim se troškovima može pregovarati i može ih se reducirati — hrana za van, hobiji, zabava itd.
  • Kultura: Sva potrošnja na kulturne aktivnosti — knjige, ulaznice za muzeje, koncerte, usluge TV streaminga itd.
  • Neočekivani troškovi: Neočekivani troškovi koji se pojave — kazne za parking, medicinski troškovi ili kućanski popravci.

Kod prihoda napišite sve što ste zaradili – plaća, novac od online poslova, dobitak od nedavne prodaje auta itd. Kod štednje upišite za što sve želite štedjeti – edukacije, novi mobitel itd. Kod troškova zapišite sve ono što morate platiti – račune (struju, internet), osiguranje auta i sl.

kakeibo kategorije

4. korak: Kategorizirajte sve što kupujete

Zabilježite sve svoje kupnje pod odgovarajućim “stupom” i dodajte iznose.

Proces sortiranja troškova je najkorisniji dio ove metod štednje, jer kada nešto morate razvrstati u kategoriju, o tome razmišljate više nego što biste inače. Odvajanje potrebe od želja pokazalo se težim nego što bi očekivali.

Ako sam veliki ljubitelj umjetnosti i kulture sigurno će vam biti zanimljivo vidjeti te rezultate i na papiru – ne samo koliko trošite u toj kategoriji, već koje kreatore i organizacije odlučujete podržati.

Na kraju svakog mjeseca, vidjet ćete na što najviše trošite te kako se zaista može uštedjeti na nečemu što niste ni sanjali. Primjerice, možda ćete shvatiti kako previše jedete u restoranima, a nikad ne kuhate i tako ne štedite na hrani.

5. Korak: Odgovorite na četiri pitanja na kraju mjeseca (ili tjedna)

Zapišite svoje odgovore na ova pitanja:

  • Koliko novca imate?
  • Koliko novca želite uštedjeti ovaj mjesec?
  • Koliko novaca trošite?
  • Kako se možete poboljšati?

Zadnje pitanje “Kako se možete poboljšati?” namjerno je otvoreno da vas potakne da razmislite i personalizirate odgovor. Poboljšanje ne znači samo pronalaženje načina za smanjenje troškova – to može značiti odlučivanje potrošiti više na ono u čemu stvarno uživate (ili uštedjeti više za nešto čemu se veselite) i potrošiti manje na kupnje koje niste toliko cijenili. Ili možete smisliti kako spriječiti da se neka neočekivana situacija dogodi u budućnosti koja bi vas mogla skupo koštati.

6. Korak: Ponovite svaki mjesec

Kategorije i pitanja su svaki put isti kako bi postigli dosljednost. Čak i ako se vaše okolnosti i ciljevi promjene, vaše planiranje troškova ne mora.

Kako vam kakeibo može pomoći da uštedite novac?

Kakeibo u središte stavlja vaše ciljeve. Slično ulagačkim aplikacijama, kakeibo pristup vam pomaže uštedjeti novac malo po malo na način koji je dugoročno održiv. Postavljanje iznosa uštede za koji sam znao da ga mogu postići bilo je osnažujuće.

kakeibo stednja

Kakeibo je dizajniran za dugoročno financijsko planiranje; četiri pitanja zahtijevaju od vas da razmislite o svojim budućim ciljevima. Kao i svaki dobar proračunski sustav, kakeibo vam pomaže da se pripremite za budućnost bez osjećaja uskraćenosti ili panike u sadašnjosti.

Konačni cilj je povećati svoju ušteđevinu. Izvorne japanske knjige o kakeibu dolazile su s ilustracijama “štedne svinje” koja se cijeli mjesec bori s opasnim “vukom troškova”. Možete replicirati ove crteže u svojoj kakeibo knjizi — ili biti kreativni i osmisliti vlastitu metaforu.