Kako će se na svijest građana odraziti odluka stožera da dopusti procesiju na Hvaru?

Obred počinje u 22 sata, a u njemu će sudjelovati ukupno 90 otočana

07.04.2020., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije o najnovijim detaljima sirenja koronavirusa u Hrvatskoj. Ministar zdravstva Vili Beros, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljevic" Alemka Markotic. Photo: POOL/CROPIX
FOTO: PIXSELL

Na današnjoj redovnoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite doznali smo da je taj Stožer dao dopuštenje da se održi tradicionalna procesija Za križen. U procesiji, koja je na presici opisana kao vrlo stara i iznimno važna za stanovnike Hvara, sudjelovat će po 15 otočana iz šest različitih mjesta. Nakon prvih, brojnih reakcija na društvenim mrežama, ostaje pitanje kako će se ova odluka odraziti na dosad fascinantnu disciplinu građana koji tjednima zbilja masovno #ostajudoma.

Kakve je dosad stožer slao poruke? Čini se kako je najefektnije prošao termin korona partyja koji je inaugurirala Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević. Markotić je 21. ožujka kritizirala građane koji se nisu pridržavali tada svježe uvedenih mjera ograničenja okupljanja. „Vrijeme je da shvatimo da to nije film, nego nešto što se događa nama. Vidjela sam jutros starije građane vani. Čujem da se sjedi u grupama na terasama koje ne rade.

Ako želimo korona party, imat ćemo ga. Ja mislim da ga ne želimo“, ljutila se ravnateljica, koja je potom objasnila i kako će takav party izgledati. „Tako da oni koji su stari, bolesni ili nose genetsku sklonost za koju još ne znaju završavaju teško bolesni, na respiratoru, ili s težim posljedicama. U Kliniku dolazi sve veći broj ljudi. Na naplatu dolaze sva ona nejavljanja i nepoštivanja samoizolacije“, kazala je Markotić.

Slala je poruke s televizija…

Upozorenja i apele o tome koliko je za suzbijanje širenja virusa ključno suzdržavati se od okupljanja i održavati socijalnu distancu nakon toga su u svakoj prilici ponavljali svi članovi Stožera. Markotić nije bila iznimka. Idućeg dana Zagreb je pogodio potres, a doktorica Markotić nije propustila naglasiti kako ta katastrofa ništa ne mijenja po pitanju održavanja distance. „Razumljiva je bila reakcija jutros, a koliko sam vidjela, većina građana se koliko – toliko drži distance“, kazala je.

Zabilježili smo da je Ravnateljica Klinike Fran Mihaljević idućeg dana, 23. ožujka, pohvalila građane kako lijepo slijede njezine upute. „Ono što se vidi je da ih je na cesti vrlo malo i u redovima drže lijepu distancu. Ja vjerujem da ćemo sada početi jedno pozitivno takmičenje koji će grad u Hrvatskoj biti najbolji u pridržavanju mjera”, rekla je Markotić za Dnevnik HTV-a.

Već idućeg dana, 24. ožujka, gospođa Markotić je i s RTL-a slala poruku kako sve ovisi o pridržavanju mjera. “Jako je važno kako ćemo se ponašati sljedeća tri do četiri tjedna, da se pridržavamo svih mjera. Svi zajedno možemo pobijediti virus i spriječiti štetu. Sigurna sam da to i želimo”, poručila je istaknuta članica Nacionalnog stožera.

…i citirala ugledne časopise

Kroz čitavo to razdoblje Alemka Markotić redovito je dolazila na tiskovne konferencije Stožera, odakle su članovi javnost opetovano podučavali koliko je važno držati se mjera za suzbijanje širenja virusa, prije svega neokupljanja i održavanja propisane distance. Kada je Split zbog priča o tajnom radu kafića došao na udar javnosti, Markotić je 2. travnja Splićane pokušala motivirati. „Sigurna sam da Split može biti u svemu prvi, ali da ne želi biti prvi po koroni… Molimo sugrađane na jugu pokažite da ste bolji od drugih i ne dajte koroni da se širi”, rekla je.

Dva dana, kasnije 4. travnja, ravnateljica Markotić je u Dnevniku HTV-a građanima prenosila posljednje zaključke znanstvenika. Izvijestila je kako je prije nekoliko dana ugledni znanstveni časopis “Science” objavio da je za sprječavanje širenja epidemije koronavirusa presudna socijalna distanca, a za sve ostale elemente koji mogu pomoći, kao što su lijekovi, cjepiva i druge treba vremena.

Ministar Vili Beroš večeras je u središnjoj informativnoj emisiji ponovno kazao kako će stroge mjere ostati na snazi. Na pitanje možemo li uskoro, nakon što su se otvorile tržnice, očekivati još neko popuštanje, Beroš je odgovorio da on o tome ne razmišlja.

“Moram razmišljati o onom što je aktualni trenutak, o ulazu virusa u zdravstveni sustav, u staračke domove. U mojoj glavi mjesta za popuštanje nema i neće biti. Stožer o tome razmišlja i sigurno će se popuštati prvenstveno kada epidemiološka situacija to bude dopuštala”, rekao je.