Kako se riješiti žohara u kući? Testirali smo 4 načina koja sigurno djeluju

U Hrvatskoj žive dvije vrste žohara, Blatella germanica (njemački žohar) i Blatta orientalis (orijentalni žohar)

FOTO: Pexels

Svatko tko primjećuje žohare u stambenom prostoru, u područjima poput kuhinjskih ormarića, tavana ili kupaonica zna da je važno što brže riješiti ovaj neugodan problem. Žohari su prenositelji brojnih zaraznih bolesti te mogu u vrlo brzom vremenu učiniti prostor nehigijenskim i neugodnim za život.

Poznato je da se ovih štetočina može biti jako teško riješiti jer se vrlo brzo razmnožavaju, a najčešće ih se može vidjeti noću pri iznenadnom paljenju svjetla, što zna nalikovati na scene iz horor filmova. Istražili smo kako se riješiti žohara i koja su najbolja sredstva za borbu s ovim kukcima.

Što su žohari?

Žohari su kukci koji obično napadaju stambene prostore, a općenito govoreći, imaju spljoštena tijela ovalnog oblika, dugačke antene i izdužene noge s bodljama. U Hrvatskoj žive dvije vrste žohara, Blatella germanica (njemački žohar) i Blatta orientalis (orijentalni žohar). Svejedi su, što znači da će jesti bilo što, od ostataka hrane do tijela drugih žohara, a jedu čak i smeće.

Žohari imaju tri faze svog životnog ciklusa. Počinju kao jaje i postaju nimfa nakon što se izlegu. Nimfe su plosnate i ovalne, ali su manje od odraslih jedinki i nemaju krila. Odrasle jedinke su plosnate i ovalne, ali su veće i imaju potpuno razvijena krila, iako neke vrste uopće ne lete. One također i polažu nakupine jajašaca, a svaka može sadržavati između 10 i 50 primjeraka.

Zbog toga se zaraze šire vrlo brzo i žohari mogu postati ozbiljan problem u kratkom vremenskom periodu, a stručnjaci procjenjuju da plodna odrasla jedinka može dati do čak 30.000 žohara u godini dana.

Gdje se obično nalaze žohari?

Neka su mjesta uobičajena okupljališta žohara. Tamni prostori kao što su ladice, ormarići i uređaji ispod kućanskih aparata tipični su prostori na kojima se mogu zateći ovi kukci, baš kao i u hrpama kartona te vlažnim okruženjima poput podruma i ormara.

Međutim, žohari nisu samo kućni insekti. Često žive oko kuće ili mogu doći u stambeni prostor putem kutija za transport za vrijeme selidbe. No, za preživljavanje trebaju hranu i vodu pa ih se najčešće nalazi u kuhinjama i kupaonicama.

Žohari vole vlažne prostore
Pexels

Koji su znakovi da postoji najezda žohara?

Problemi sa žoharima prilično su znakoviti. Znakovi da u stambenom prostoru postoji najezda žohara uključuju pronalaženje izmeta ili jajašca u ormarićima i ladicama, neugodne mirise, mrlje (trag tekućeg izmeta koji ostaje nakon gmizanja), pa čak i oštećenja kožnih ili kartonskih predmeta u kući.

Međutim, najočitiji znak najezde žohara može se vidjeti noću nakon što se iznenada pritisne prekidač za svjetlo, pri čemu se žohari razbježe u pukotine i na tamna mjesta.

Kakvu štetu žohari mogu nanijeti domu?

Šteta koju žohari mogu učiniti domu relativno je mala. Mogu oštetiti karton i kožnu galanteriju ili ostaviti za sobom izmet i mrlje od izmeta. Međutim, postoje i druge opasnosti povezane s najezdom žohara.

Male bodlje na nogama žohara idealne su za skupljanje bolesti i klica. Poznato je da ovi kukci prenose salmonelu, koleru, dizenteriju, gastroenteritis, listeriju, pa čak i tifusnu groznicu. Također, mogu prenositi bakterije E. coli, staphylococcus aureus i streptococcus, a njihov izmet može izazvati alergijske reakcije i napadaje astme.

Soda bikarbona dobro je sredstvo protiv žohara
Pexels

Najbolja sredstva protiv žohara

Postoji nekoliko načina za rješavanje žohara, a mnogi su prikladni za samostalno obavljanje ove neugodne djelatnosti u kućnoj radinosti. Ovo su najbolja sredstva koja se mogu koristiti u borbi protiv žohara.

  • Soda bikarbona

Soda bikarbona jedan je od najučinkovitijih načina za uništavanje žohara. Ako žohar u sebe unese sodu bikarbonu, plinovi će se početi nakupljati u tijelu žohara i uzrokovati njegovu smrt. Međutim, soda bikarbona nije toliko privlačna ovim kukcima.

Kako bi se žohare navelo da konzumiraju sodu bikarbonu, potrebno je pomiješati jednake dijelove sode s običnim šećerom, staviti kombinaciju na tanjur i postaviti zamku na mjesto gdje je vjerojatno da će se zateći žohari. Također je moguće navesti žohare da jedu luk sa sodom bikarbonom posutom po njemu, ali luk je otrovan za pse, stoga treba pripaziti ako su u stambenom prostoru prisutni i ovi kućni ljubimci.

  • Borna kiselina

Borna kiselina može brzo zaustaviti najezdu žohara. Izuzetno je otrovna i može ubiti više generacija ovih kukaca.

Potrebno je napraviti kombinaciju jednakih dijelova borne kiseline, šećera i vode kako bi se napravila čvrsta masa. Masa se razvalja u kuglice ili male valjke i stavi na mjesta gdje će ih pronaći žohari. Prvi žohari će pojesti masu, vratiti se u sklonište i umrijeti, a drugi će pronaći izmet i tijela otrovanih jedinki, pojesti ih, a nakon toga uginuti.

  • Sprejevi od citrusa ili peperminta

Jedan od načina za tjeranje žohara je korištenje citrusa ili spreja od peperminta. Unatoč tome što većina ljudi uživa u ovim ugodnim mirisima, žohari ih ne vole i vjerojatno će pobjeći od njih.

Postoji nekoliko načina za primjenu ovih mirisa. Par kapi eteričnih ulja mogu se pomiješati s vodom u bočici s raspršivačem te nanijeti na bilo koje mjesto gdje se očekuje pojava žohara. Druga metoda uključuje miješanje nekoliko kapi limunovog soka ili eteričnog ulja metvice u kanti vode, a s kombinacijom se zatim obrišu podovi i radne površine.

Eterično ulje može djelvoati protiv žohara
Pexels
  • Dijatomejska zemlja

Još jedna isprobana metoda ubijanja žohara i drugih insekata uključuje korištenje dijatomejske zemlje. Ovaj prirodni insekticid sadrži fosilizirana tijela morskih organizama, a njihovi oštri rubovi rezat će žohare dok gmižu po vrhu, uzrokujući njihovu dehidraciju i smrt. Dijatomejska zemlja je potpuno sigurna za kućne ljubimce i ljude.

Primjena ove metode je izuzetno jednostavna. Sve što osoba treba učiniti je nanijeti tanak sloj na površine po kojima žohari vjerojatno gmižu, poput unutrašnjosti ormara, ispod kuhinjskih uređaja i po podrumskim podovima.

Kako spriječiti pojavu žohara?

Jednom kad dođe do najezde žohara, može se biti iznimno teško riješiti ovih kukaca. Stoga je najbolje voditi se izrekom “bolje spriječiti, nego liječiti.” Ovo su neki korisni savjeti za sprječavanje pojave žohara u stambenom prostoru.

  • Održavanje stambenog prostora čistim

Jedan od najboljih načina za sprječavanje žohara je održavanje stambenog prostora čistim. Preporučuje se čišćenje nakon kuhanja i konzumacije hrane, brisanje svih prolivenih sredstava te redovito iznošenje smeća iz kuće. Konzumacija jela treba se ograničiti samo na kuhinju ili blagovaonicu, umjesto jedenja na kauču ili u spavaćoj sobi.

Čišćenje kuhinjskih površina
Pexels
  • Popravak curenja i vlažnih područja

Žoharima je potrebna vlaga da bi preživjeli, stoga je potrebno popraviti sve cijevi koje cure, otvore na krovu koji cure i druge izvore vlage poput hladnjaka i slavina. Također nije loše razmisliti o kupnji odvlaživača zraka i postaviti ga u podrum te se riješiti bilo kakve vlage koja bi mogla postojati u podrumu.

  • Pukotine

Preporučuje se zatvoriti sve praznine i pukotine oko vrata, prozora i temelja kuće. Kad temperature padnu, žohari i druge štetočine mogu koristiti čak i minijaturne pukotine kako bi ušli u stambeni prostor.

  • Okoliš oko kuće

Žohari često koriste vanjski okoliš kako bi preživjeli oko kuće. Grmlje, biljke ili hrpe drva trebaju se držati malo podalje od kuće kako bi se spriječilo da se žohari zaklone vani u toplim mjesecima i uđu u kuću tijekom hladnijih mjeseci.